Prima pagină » Economic » Bursa de la Bucureşti deschide în scădere de doar 0,3% şedinţa de luni

Bursa de la Bucureşti deschide în scădere de doar 0,3% şedinţa de luni

Cu 0,3% se depreciază indicele principal BET la debutul şedinţei de tranzacţionare de luni, comparativ cu scăderile de 2-3% de pe bursele europene, fiind aşadar deconectat de peisajul extern, cel mai probabil şi ca urmare a raportărilor unor rezultate financiare peste aşteptări.
Bursa de la Bucureşti deschide în scădere de doar 0,3% şedinţa de luni
Liviu Popescu
28 feb. 2022, 15:41, Economic

Astfel, potrivit datelor agregate de Ziarul Financiar din platformele brokerilor, la ora 10.10,din cele 19 acţiuni ale BET, pe plus erau acţiunile dezvoltatorului imobiliar One United Properties (2,2% pe 229.000 de lei şi care şi-a anunţat astăzi rezultate financiare pentru 2021), ale Transgaz (1,7%), Conpet (1,6%), Fondul Proprietatea (1%).

Pe de altă parte, TTS scădea cu 3,3%, Alro cu 2,5%, Nuclearelectrica cu 2%. Banca Transilvania, cea mai tranzacţionată acţiune de la bursa românească, are minus 0,8% pe tranzacţii de circa 125.000 de lei.