Secretarul comerţului american, Wilbur Ross, a confirmat acţiunea într-o declaraţie către Reuters.
„Statele Unite nu vor renunta la conducerea inovaţiei globale”, a spus Ross. „Departamentul se angajează să protejeze securitatea naţională a SUA şi interesele politicii externe, încurajând industria americană să se angajeze pe deplin şi să pledeze pentru ca tehnologiile americane să devină standarde internaţionale.”
În industria telecomunicaţiilor, reţelele 5G sunt de aşteptat să alimenteze totul, de la transmisii video de mare viteză la maşini cu autopilot avasat.
Anul trecut, Statele Unite au plasat Huawei pe o listă prin care companiilor le era interzis să vândă produse şi tehnologie din SUA către compania chineză din motove de securitatea naţională. Oficialii industriei şi guvernului au declarat că schimbarea regulii nu trebuie privită ca un semn de slăbire a precauţiei Statelor Unite faţă de Huawei, cel mai mare producător de echipamente de telecomunicaţii din lume.
Secretarul de stat al SUA, Mike Pompeo, se va întâlni săptămâna aceasta cu oficiali chinezi din Hawaii, pe fondul tensiunilor crescute între cele două ţări, potrivit unei surse a Reuters.