- Home
- Economic
- NEW YORK, (30.09.2011, 17:10)
- Marius Oncu ,
IBM a depăşit Microsoft ca valoare de piaţă pentru prima dată în ultimii 15 ani. Compania, pe locul doi în lume în domeniul IT
Grupul IBM a depăşit Microsoft ca valoare de piaţă pentru prima dată din 1996 şi a urcat pe poziţia a doua în lume în rândul celor mai valoroase companii din IT, după Apple, transmite Bloomberg.
Urmărește
267 afișări
IBM (Imagine: Mediafax Foto/AFP)
Evoluţia indică schimbările din industria IT, inclusiv scăderea importanţei computerelor personale.
Valoarea de piaţă a IBM a urcat joi la 214 miliarde de dolari, în timp ce Microsoft a coborât la 213,2 miliarde de dolari.
La nivel global, IBM este a patra companie ca valoare.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Marinescu, despre cazurile de gripă: Antiviralul este medicamentul care te ridică din pat
-
Criza de la Şantierul Naval Mangalia. BNS: DAMEN renunţă la acţiuni, statul român are drept de preempţiune
-
Curtea Penală Internaţională condamnă sancţiunile SUA şi promite să continue să „facă dreptate”
Directorul general al IBM, Sam Palmisano, a vândut afacerile din domeniul PC-urilor în urmă cu şase ani pentru a se concentra asupra serviciilor şi a furnizării de software pentru companii. Deşi Microsoft si-a extins operaţiunile pentru a include jocuri şi publicitate, obţine cele mai importante venituri pentru programele Windows şi Office, destinate PC-urilor.
Acţiunile IBM au urcat cu 22% în acest an, în timp ce Microsoft a scăzut cu 8,8%.
Apple a depăşit în acest an Microsoft şi a ajuns la o capitalizare de 362,1 miliarde de dolari, fiind cea mai valoroasă companie din lume.
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Presa olandeză: Poliţia crede că a identificat hoţii tezaurului dacic, precum şi locaţia unde s-ar afla. ”Este vorba de cel puţin trei autori”
Ţara care pariază tot pe opulenţă absurdă ca să atragă super-bogaţii şi miliardele lor. Au construit palate pentru vânătorii de lux şi acum aşteaptă să vadă cine muşcă momeala
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
FOTO. Milionarul de 53 de ani a cerut-o de nevastă pe iubita lui cu 24 de ani mai tânără
PROSPORT.RO
Taxă de la 740 de lei pentru această categorie de șoferi! Inspecția RAR, polița RCA și ITP sunt obligatorii
GANDUL.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe
ŞTIRILE ZILEI
-
astăzi, 14:27
PSD începe o serie de consultări la Parlament. Despre ce e vorba
-
astăzi, 14:18
Live text Războiul din Ucraina, ziua 1080. „Planul de pace al lui Trump pentru Ucraina" a fost „dezvăluit" / Trump este pregătit să intensifice sancţiunile asupra Rusiei pentru a pune capăt războiului din Ucraina / Kellogg sugerează că Ucraina ar trebui să organizeze alegeri / Copiii ucraineni luaţi cu forţa din familiile lor au fost aduşi acasă / Cehia extinde protecţia pentru ucraineni