Iliescu: Intermediarii, „factori parazitari” care scumpesc artificial energia

Publicat: 18 06. 2008, 12:31
Actualizat: 06 11. 2012, 08:55

"De unde apariţia acestor intermediari comersanţi? (…) Aceşti vânzători de energie, care nu sunt producători, sunt un factor parazitar care scumpesc artificial energia", a afirmat Iliescu.

El a apreciat că preţul energiei ar trebui să fie unitar la nivel naţional, iar producătorii nu ar trebui separaţi pe tipuri de producţie (termo, hidro, nuclear etc – n.r.).

"Să vedem acest nou complex energetic, care vor fi raporturile între aceste grupuri de producători. Să nu înghiţim tot felul de hapuri, de soluţii din afară prefabricate şi cu interese", a spus Iliescu, referindu-se la intenţia Guvernului de a înfiinţa o companie energetică integrată care să cuprindă Electrica, Hidroelectrica şi complexurile energetice Turceni şi Rovinari.