Prima pagină » Economic » Oamenii de afaceri chinezi au investit peste 400 milioane de dolari în România

Oamenii de afaceri chinezi au investit peste 400 milioane de dolari în România

Ambasadorul Republicii Populare Chineze la Bucureşti, Liu Zengwen, a declarat, luni, într-o conferinţă de presă la Sfântu Gheorghe, că până în prezent oamenii de afaceri chinezi au investit, în total, în România, peste 400 milioane de dolari.
Oamenii de afaceri chinezi au investit peste 400 milioane de dolari în România
04 mai 2009, 15:58, Economic

Ambasadorul Liu Zengwen a spus, de asemenea, că la sfârşitul anului trecut existau peste opt mii de oameni de afaceri chinezi în România.

Potrivit sursei citate, marea majoritate a oamenilor de afaceri chinezi au întreprinderi mici şi mijlocii, dar sunt şi câteva societăţi mari în România care au capital chinez.

Ambasadorul a afirmat că oamenii de afaceri chinezi au investit, până în prezent, în total, peste 400 milioane de dolari în România.

"Cred că este o cifră mică în comparaţie cu numărul întreprinzătorilor chinezi în România", a spus Liu Zengwen.

În ceea ce priveşte turismul, ambasadorul crede că România reprezintă o destinaţie pentru China, dar sunt deocamdată puţini turişti chinezi care vin în România, pentru că nu există o cursă aeriană directă între China şi România, apoi din cauza existenţei vizelor. Potrivit ambasadorului, Ambasada Chinei la Bucureşti a eliberat, anul trecut, zece mii de vize pentru români.

Ambasadorul Republicii Populare Chineze la Bucureşti, Liu Zengwen, a participat la Sfântu Gheorghe la constituirea filialei Covasna a Asociaţiei de prietenie româno-chineze.