Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere a fost amendată după carambolul din Mureş. Cu cât au fost taxaţi de poliţişti

Publicat: 15 11. 2021, 20:47
Actualizat: 16 11. 2021, 01:10

Potrivit IPJ Mureş, luni dimineaţa poliţiştii au intervenit la un accident pe DN15 E60, în localitatea Sânpaul.

La faţa locului au fost trimise mai multe echipaje, „stabilindu-se că pe pasajul peste calea ferată din localitatea Sânpaul, în condiţii de carosabil acoperit cu gheaţă şi polei, s-a produs un eveniment rutier, în care au fost implicate 20 de autovehicule”.

Poliţiştii anunţă că au fost individualizate 8 accidente rutiere, soldate cu pagube materiale, în care au fost implicate 14 maşini, şi un alt accident rutier, cu implicarea a 6 maşini, soldat cu vătămarea corporală a unei persoane. În acest caz s-a deschis un dosar penal pentru vătămare corporală din culpă.

Şoferii implicaţi au fost testaţi cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative.

„În cauză, poliţiştii rutieri au aplicat 10 sancţiuni contravenţionale, în conformitate cu prevederile O.U.G. nr.195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, dintre care 9 au fost aplicate conducătorilor auto, iar una a fost aplicată administratorului drumului public, aceasta din urmă fiind în cuantum de 14.500 de lei”, a transmis IPJ Mureş.