Parc eolian în judeţul Vrancea
"Am realizat un studiu în legătură cu vânturile din zona localităţii Corbiţa, o zonă cu vânturi medii. Probabil că va dura cel puţin 10 ani până voi finaliza acest proiect", a declarat Umbrărescu.
Primarul localităţii, Emil Tacu, a afirmat că Umbrărescu a cumpărat mai multe terenuri şi a preluat de la Consiliul Local circa trei sute de hectare de teren aflat în domeniul public. "În total, cu ceea ce a cumpărat şi concesionat de la primărie, Umbrărescu are aproximativ 4.000 de hectare pe raza comunei Corbiţa", a spus Tacu.
Proiectul va fi derulat prin firma Energycum W SRL, din Adjud, deţinută de soţii Mirela şi Dorin Umbrărescu.
Firma, cu obiect de activitate principal producţia şi distribuţia energiei electrice, are licenţă de producător de energie eoliană.
Energycum W lucrează deja la instalarea a două turbine, fiecare cu o capacitate de 0,6 MW/h, pe dealurile din zona Adjudului. Turbinele sunt în probe şi urmează să fie conectate la sistemul energetic naţional.