- Home
- Economic
- BUCUREŞTI, (04.12.2013, 16:12)
- Thomas Dinca
Ponta, întrebat dacă a mai dat bani primarilor: Astăzi nu, dar o voi face!
Toţi banii care vor fi economisiţi până la sfârşitul anului vor fi repartizaţi autorităţilor locale care au probleme cu încălzirea, a declarat premierul Victor Ponta, adăugând că este convins că procedează corect chiar dacă este certat de către presă că transferă bani primarilor.
Urmărește
81 afișări
Victor Ponta (Imagine: Andreea Alexandru / Mediafax Foto)
El a răspuns astfel întrebat de jurnalişti dacă Guvernul a suplimentat, miercuri, bugetul Ministerului Administraţiei Publice cu fonduri destinate primarilor.
"Astăzi nu, dar o voi face ! Toţi banii pe care îi mai economisim la sfârşitul anului, da, îi vom repartiza autorităţilor locale care au probleme cu încălzirea. Până acum, am dat pentru trei autorităţi locale - şi bine am făcut, sunt foarte mulţumit de acest lucru chiar dacă... - Galaţi, Focşani, Brad. Focşaniul şi-a pus cu aceşti bani o nouă centrală pe cogenerare şi, practic, toate preţurile vor scădea şi nu mai cer bani de la buget, Galaţiul - ştiu că oamenii îngheţau acasă şi nu e normal acest lucru. Tot ce economisim până la sfârşitul anului vom da pentru necesităţi urgente. Suntem în decembrie, iarna nu-i ca vara, cum spun unii clasici care se pregătesc de pensie, şi, da, îi dau toţi banii, puteţi să mă certaţi dumneavoastră că dau la aleşi locali, bine fac !", a răspuns Ponta presei.
Ministrul Administraţiei Publice, vicepremierul Liviu Dragnea, a declarat, marţi, că la nivelul Guvernului va fi discutată în şedinţa de miercuri alocarea unor sume către autorităţile locale pentru acoperirea unor arierate şi sprijinirea acestora în sezonul rece, precizând că necesarul ar fi de 280 de milioane de lei.
Agenţia MEDIAFAX a anunţat, marţi, că Dragnea a pregătit deja un proiect de hotărâre prin care cere Guvernului 150 milioane lei (33,5 milioane euro) pentru facturi restante ale primarilor la lucrări executate în cadrul Programului naţional de dezvoltare locală.
În ultimele două săptămâni, Guvernul a alocat pentru primari, prin două hotărâri distincte, fără să anunţe public, 3,5 milioane lei, respectiv 20 milioane lei, cu justificarea că banii sunt necesari pentru cheltuieli urgente în sezonul rece.
Pentru suma de 3,5 milioane lei, Guvernul a susţinut că fondurile vor fi alocate doar municipiului Brad, iar pentru totalul celor 20 milioane lei nu au mai fost prezentate primăriile care vor primi banii.
Până în prezent, primăriile beneficiare erau stabilite prin hotărâre de guvern publicată în Monitorul Oficial, dar pentru distribuirea acestor sume este stabilit că operaţiunea va fi efectuată doar prin ordin al vicepremierului Dragnea.
Legea finanţelor publice locale stabileşte că banii din Fondul de rezervă bugetară la dispoziţia Guvernului sunt repartizaţi numai pentru finanţarea unor cheltuieli urgente sau neprevăzute apărute în timpul exerciţiului bugetar.
Guvernul a decis însă recent, prin ordonanţă de urgenţă, că, prin derogare de la această lege, din Fondul de rezervă bugetară la dispoziţia Guvernului, prin hotărâre a Guvernului, pot fi alocate sume ordonatorilor principali de credite ai bugetului de stat şi pentru finanţarea unor cheltuieli aferente obligaţiilor de plată restante care nu pot fi asigurate din bugetul aprobat.
Citește pe www.zf.ro: Piaţa imobiliară sare în aer: Cartierul din Bucureşti unde preţurile au crescut în ianuarie cu 25.000 de euro faţă de anul trecut
Citește pe www.zf.ro: Cum alegem zona unde cumpărăm o locuinţă şi ce facilităţi importante trebuie să existe în proximitate
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Presa olandeză: Poliţia crede că a identificat hoţii tezaurului dacic, precum şi locaţia unde s-ar afla. ”Este vorba de cel puţin trei autori”
Ţara care pariază tot pe opulenţă absurdă ca să atragă super-bogaţii şi miliardele lor. Au construit palate pentru vânătorii de lux şi acum aşteaptă să vadă cine muşcă momeala
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
FOTO. Milionarul de 53 de ani a cerut-o de nevastă pe iubita lui cu 24 de ani mai tânără
PROSPORT.RO
Digi RCS-RDS, anunțul începutului de februarie. Oferă acest smartphone de ultimă generație tuturor abonaților din România
CANCAN.RO
Localitatea din România în care o casă se vinde cu doar 3.800€. Condiția bizară pe care trebuie să o îndeplinești
GANDUL.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe