Finanţele au împrumutat 500 milioane lei prin obligaţiuni la trei ani, la un randament de 7,29%

Publicat: 07 04. 2011, 15:19
Actualizat: 06 11. 2012, 14:02

Cererea totală a băncilor a fost de două ori mai mare, de 1,02 miliarde de lei. Obligaţiunile ajung la maturitate în octombrie 2014.

La precedenta licitaţie pentru astfel de titluri, din martie, Ministerul Finanţelor a respins toate ofertele de cumpărare ale băncilor comerciale, considerând că randamentele solicitate de acestea au fost prea ridicate.

Prin operaţiunea de joi a fost deschisă o nouă emisiune, în timp ce titlurile scoase la vânzare în martie aveau o maturitate reziduală de doi ani şi cinci luni.

La operaţiunea organizată în luna februarie, Trezoreria a atras 775,1 milioane lei prin titluri cu scadenţa la doi ani şi şase luni şi au plătit un randament de 7,11%.

Ministerul a anunţat că vrea să atragă în luna aprilie fonduri de 4,5 miliarde lei prin vânzarea de obligaţiuni şi certificate de trezorerie, cu 24% mai mult faţă de martie, când a împrumutat 3,6 miliarde lei.

Ministerul a angajat de la începutul anului împrumuturi de 17,41 miliarde de lei prin emisuni de obligaţiuni şi certificate de trezorerie.