Prima pagină » Economic » Leul închide şedinţa în jurul nivelului de la deschidere, uşor depreciat

Leul închide şedinţa în jurul nivelului de la deschidere, uşor depreciat

Moneda naţională a închis şedinţa interbancară de joi în jurul nivelului de la deschidere, ultimele transferuri realizându-se la 3,7110 - 3,7145 lei/euro, cu o uşoară tendinţă de depreciere faţă de valorile înregistrate la finele zilei anterioare.
Leul închide şedinţa în jurul nivelului de la deschidere, uşor depreciat
06 nov. 2008, 18:09, Economic

"Leul a revenit la nivelul de la deschidere, în ton cu diminuarea pierderilor valutelor din regiune. În piaţă există o ofertă destul de ridicată de valută, ceea ce a menţinut cursul de schimb în jurul nivelului de 3,71 lei/euro", a afirmat un dealer.

În deschiderea şedinţei, euro se tranzacţiona la 3,7100-3,7120 lei, în creştere comparativ cu închiderea de miercuri, de 3,6970-3,7030 lei/euro.

În prima oră de tranzacţionare rata de schimb a atins maximul zilei, de 3,7190 lei/euro, pe fondul unor cererii comerciale ridicate pentru moneda europeană şi al aprecierii dolarului. Ulterior, a revenit la cotaţiile din debutul zilei.

În jurul orei 13:05, transferurile se realizau la 3,7110-3,7160 lei/euro.

Nivelul minim atins pe parcursul zilei de rata de schimb s-a situat la 3,7020 lei/euro.

Banca Naţională a României a publicat, joi, o rată de referinţă de 3,7148 lei/euro, în creştere cu 3,19 bani faţă de cursul afişat miercuri.

Ratele dobânzilor de referinţă publicate, joi, de băncile comerciale pentru depozitele cu scadenţa la o zi au fost de 14 – 17,53%, iar pentru cele la o săptămână se plasau la 13,97 – 17,53%. Pe piaţa monetară, dobânzile au scăzut la 18 – 22%.