Programul Anghel Saligny: 1.209 cereri de finanţare pentru infrastructura de gaz

Publicat: 27 04. 2022, 13:41
Actualizat: 27 04. 2022, 13:43

Până la termenul limită de marţi, 26 aprilie, Ministerul Dezvoltării a primit 1.209 cereri de finanţare de la autorităţile locale pentru înfiinţarea, extinderea şi modernizarea infrastructurii de furnizare a gazelor naturale către populaţie, finanţate prin Programul Naţional de Investiţii Anghel Saligny.

Ministrul a mai spus că cererile de finanţare depuse sunt în valoare totală de 57,7 miliarde de lei. Ministerul a primit 917 cereri de înfiinţare de reţele noi, 291 cereri de extindere ale unor reţele de distribuţie existente şi o cerere de modernizare a reţelei de gaze, a adăugat Cseke Attila.

„Bugetul total al Programului

Ministerul Dezvoltării a preluat alte 105 proiecte de la Ministerul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, care vizează investiţii în infrastructura reţelelor de gaze naturale. Aceste proiecte au toate avizele necesare şi lucrările pot fi demarate în curând.