Prima pagină » Economic » România a primit cererea de chemare în judecată din partea Comisiei Europene pentru blocarea accesului la reţele de gaze

România a primit cererea de chemare în judecată din partea Comisiei Europene pentru blocarea accesului la reţele de gaze

România a primit cererea de chemare în judecată din partea Comisiei Europene în cazul sesizării de încălcare a regulamentului privind accesul la reţelele pentru transportul gazelor naturale, iar Ministerul Economiei trebuie să pregătească un răspuns, a declarat, miercuri, premierul Victor Ponta.
România a primit cererea de chemare în judecată din partea Comisiei Europene pentru blocarea accesului la reţele de gaze
Paula Rusanu
23 mai 2012, 16:59, Economic

„Ministrul Economiei şi ministrul delegat pentru mediul de afaceri urmează să ia toate măsurile necesare, acolo trebuie luată o decizie deja strategică”, a spus Ponta.

La finele anului trecut, Comisia Europeană a sesizat Curtea Europeană de Justiţie pentru încălcarea de către România a prevederilor unui regulament CE privind condiţiile de acces la reţelele pentru transportul gazelor naturale.

Executivul comunitar a constatat că, urmare a unor convenţii semnate anterior între România şi Rusia, accesul terţilor la conducta de gaze Isaccea-Negru Vodă care tranzitează România este blocat, cu excepţia Gazprom.