Psihologul Valentina Sava a declarat, marţi, că testele sunt foarte utile în condiţiile în care vin foarte mulţi oameni dezorientaţi, care nu ştiu ce vor şi pentru care ar fi util să afle care sunt punctele lor forte.
”Punctul
Potrivit acesteia, majoritatea vizitatorilor testaţi au fost tineri, cu vârste cuprinse între 20 şi 30 de ani, aflaţi în căutarea unui loc de muncă, testele având o durată de maxim 25 de minute.
Ana Maria, studentă din Cluj-Napoca, îşi caută primul loc de muncă, iar testul o va ajuta să îl găsească.
”Am făcut testul pentru că am fost curioasă să aflu mai multe despre mine. Mă ajută acest test”, a spus studenta.
Purtătorul de cuvânt al Târgului de Cariere Global, Ioana Oros, a declarat că la eveniment sunt înscrişi peste 80 de agenţi economici care oferă peste 3.500 de locuri de muncă în domenii precum auto şi automotive, inginerie, tehnică, call center, servicii, turism, retail, financiar-bancar, audit, consultanţă, HR, energie, telecomunicaţii, farmaceutic sau Transport.
Târgul de Cariere Global se desfăşoară, marţi şi miercuri, în Sala Polivalentă Cluj-Napoca şi va fi urmat timp de două zile de Târgul de Cariere în IT.