Prima pagină » Economic » Trump vs. Europa: Polonia ripostează! „SUA câştigă miliarde din comerţ”

Trump vs. Europa: Polonia ripostează! „SUA câştigă miliarde din comerţ”

Trump vs. Europa: Polonia ripostează! „SUA câştigă miliarde din comerţ”
Ministrul de Externe al Poloniei, Radosław Sikorski, a respins joi afirmaţiile preşedintelui american Donald Trump, care a catalogat comerţul cu Europa drept o „atrocitate”, informează POLITICO. Sikorski a subliniat că, deşi UE are un excedent în comerţul cu bunuri, SUA beneficiază enorm de pe urma serviciilor digitale şi a investiţiilor europene.
 
„De fiecare dată când folosim Uber, Netflix sau reţele sociale, banii ajung în SUA,” a explicat Sikorski, subliniind că industria americană de servicii are un surplus uriaş în relaţia cu Europa. Datele UE arată că, în 2023, deficitul SUA în comerţul cu bunuri a fost de 156,6 miliarde euro, dar surplusul pe servicii a ajuns la 108,6 miliarde euro, reducând diferenţa totală la 48 miliarde euro, în favoarea UE.
 
Între timp, oficialii europeni se pregătesc pentru posibile măsuri punitive din partea lui Trump, care ameninţă cu noi tarife asupra blocului comunitar. Comisia Europeană ia în calcul represalii economice, dar şi o strategie de negociere, care ar putea include creşterea importurilor de gaz natural lichefiat (LNG) din SUA pentru a descuraja un război comercial.
 
Sikorski a subliniat că Europa trebuie să îşi consolideze poziţia în faţa Washingtonului, prin investiţii în apărare şi reducerea dependenţei de SUA pentru securitate. Deşi critic la adresa restricţiilor impuse de americani asupra exporturilor de cipuri AI către Polonia, ministrul polonez a avertizat că Europa nu trebuie să reacţioneze exagerat la declaraţiile lui Trump, ci să urmărească acţiunile concrete ale administraţiei americane.