UE va cheltui aproape un miliard de euro pentru a proteja cablurile submarine

  • Comisia Europeană va cheltui aproape un miliard de euro pentru a proteja cablurile submarine din Uniunea Europeană.
  • Banii vor fi folosiţi pentru înfiinţarea unei flote care va supraveghea zonele în care se află reţelele submarine şi care va repara cablurile stricate.
Urmărește
61 afișări
Imaginea articolului UE va cheltui aproape un miliard de euro pentru a proteja cablurile submarine

UE va cheltui aproape un miliard de euro pentru a proteja cablurile submarine

Anunţul a fost făcut vineri de vicepreşedintele executiv al Comisiei Europene, Henna Virkkunen. Decizia a fost luată deoarece există îngrijorare în rândul guvernelor europene cu privire la o serie de incidente în care cablurile de alimentare, legăturile de telecomunicaţii şi conductele de gaz au fost avariate, posibil intenţionat.

„Vrem să ne asigurăm că Europa este echipată nu numai pentru a preveni şi detecta sabotarea cablurilor, ci şi pentru a descuraja, repara şi răspunde în mod activ la orice ameninţare la adresa infrastructurii critice”, a declarat Henna Virkkunen, vicepreşedintele executiv responsabil cu securitatea la Comisie, potrivit Reuters.

Investiţia vizează realizarea unui program de drone şi a unui sistem de aprovizionare cu piese pentru intervenţiile la faţa locului. Reparaţiile şi monitorizarea zonelor se vor face cu o flotă de rezervă.

Cele mai multe incidente au avut loc în Marea Baltică. Totuşi, câteva incidente care ar putea reprezenta sabotaje au fost înregistrate şi în Marea Mediterană.

Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!

Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!

Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.

 

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.mediafax.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi aici