- Home
- Economic
- (05.05.2020, 13:32)
- Teona Tomoiaga
Vânzările de carburanţi au scăzut cu 40% în aprilie, din cauza crizei
- Vânzările de carburanţi au scăzut cu 40% de la instalarea stării de urgenţă în ţară.
- Plăţile în numerar au scăzut semnificativ în această perioadă.
- Zero contact în benzinării: Nu mai stai la casa de marcat. Poţi alimenta direct la pompă cu ajutorul unui card.
Urmărește
363 afișări
Vânzările de carburanţi au scăzut cu 40% în aprilie, din cauza crizei
Coronavirusul a produs scăderi masive şi pentru vânzările de carburanţi. Din cauza restricţiilor de circulaţie impuse, consumul de carburanţi a fost cu 40-45% mai mic în aprilie. O reţea de benzinării din ţară spune că, momentan, nu ia în calcul închideri de staţii în perioada următoare.
“Cea mai mare scădere a vânzărilor s-a înregistrat după dată la care s-a instituit restricţia de circulaţie pentru persoanele fizice. Acest impact s-a reflectat mai mult în plăţile în numerar, care au scăzut semnificativ faţă de primele săptămâni ale lui martie”, potrivit reprezentanţilor Rompetrol.
Dacă atunci când îţi alimentezi maşina cel mai tare te enervează aşteaptare la casa de marcat, atunci să ştii că benzinăriile au găsit soluţia: zero contact printr-un card de alimentare cu carburanţi. Retailerii de carburanţi mai dezinfectează suprafeţele de contact din oră în oră. Împotriva virusului, companiile petroliere au instalat şi panouri de plexiglas la casele de marcat.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Piedone este noul şef al Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor - surse
-
Există riscul ca România să rămână fără gaze? Răspunsul lui Sebastian Burduja
-
VIDEO Atacul în care a fost eliminat liderul Hezbollah a fost suprins pe camere. O bombă trece efectiv prin beton spre buncăr
Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!
Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!
Citește pe www.zf.ro: BREAKING. Ionuţ Dumitru, profesor ASE: România a depăşit Polonia la PIB per capita şi este peste Ungaria, Croaţia sau Grecia
Citește pe www.zf.ro: Cum alegem zona unde cumpărăm o locuinţă şi ce facilităţi importante trebuie să existe în proximitate
Citește și: Cîţu spune că economia îşi va reveni rapid, din a doua jumătate a anului. Guvernul se bazează pe o revenire economică puternică, în „V”
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Presa olandeză: Poliţia crede că a identificat hoţii tezaurului dacic, precum şi locaţia unde s-ar afla. ”Este vorba de cel puţin trei autori”
Ţara care pariază tot pe opulenţă absurdă ca să atragă super-bogaţii şi miliardele lor. Au construit palate pentru vânătorii de lux şi acum aşteaptă să vadă cine muşcă momeala
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
FOTO. Milionarul de 53 de ani a cerut-o de nevastă pe iubita lui cu 24 de ani mai tânără
PROSPORT.RO
Taxă de la 740 de lei pentru această categorie de șoferi! Inspecția RAR, polița RCA și ITP sunt obligatorii
GANDUL.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe