„Revenirea economiei va fi în trimestrul III sau IV. Dacă nu va fi în trimestrul III, atunci va fi categoric în IV, pentru că acolo avem deja efectul de bază”, a afirmat miercuri guvernatorul, la un seminar organizat la BNR.
El a fost de acord că cea mai probabilă revenire a economiei se va face sub formă de „V”, iar în ceea ce priveşte producţia industrială se observă deja o revenire faţă de minimum atins în februarie-martie.
Pe de altă parte, guvernatorul a arătat că un deficit de cont curent de 6% la finele acestui an înseamnă o ajustare cu 7% din PIB, adică echivalentul unui an de creştere economică.
Oficialul BNR spune că pentru câteva decenii România va avea deficit comercial, întrucât există nevoia de investiţii foarte mari, cel puţin în infrastructură.
„Împărtăşesc opinia unui bancher că de acum singura direcţie a economiei e în sus. Nu ştiu viteza cu care se va relua”, a mai spus Isărescu.