Prima pagină » Economic » Vila lui David Rockefeller din Saint Barth – Antilele Franceze s-a vândut cu 136 de milioane de dolari

Vila lui David Rockefeller din Saint Barth – Antilele Franceze s-a vândut cu 136 de milioane de dolari

Vânzarea a fost oficializată pe 7 aprilie, iar noul proprietar este Adam Sinn, un om de afaceri american în vârstă de 45 de ani.
Vila lui David Rockefeller din Saint Barth - Antilele Franceze s-a vândut cu 136 de milioane de dolari

Vila pe care bancherul David Rockefeller şi-a construit-o la sfârşitul anilor 1950 în Saint Barthelemy, în Antilele Franceze, a fost cumpărată de un om de afaceri american care, potrivit Wall Street Journal, a plătit 136 de milioane de dolari.

Proprietatea, cea mai mare de pe insula Caraibe, se întinde pe aproape 52 de hectare şi a fost deţinută anterior de fostul bancher care a murit în 2017, nepotul fondatorului dinastiei industriale John D. Rockefeller.

A fost apoi achiziţionată, la începutul anilor 1990, de Steve şi Linda Horn, producători de reclame de televiziune din Statele Unite, care doreau s-o vândă, după ce uraganul Irma a ajuns în 2017, provocând pagube mari vilei şi insulei, o destinaţie de vacanţă şi simbol pentru turismul de lux.

Vânzarea a fost oficializată pe 7 aprilie şi este acum deţinută de Adam Sinn, un om de afaceri american în vârstă de 45 de ani, a declarat într-un comunicat unul dintre consilierii săi imobiliari, Douglas Foregger, care este şi preşedintele Wimco Real în St Barts.

Noul proprietar a spus că este „încântat că a dobândit o astfel de bucată de istorie emblematică” şi a precizat că singurul său plan în această etapă este „restaurarea proprietăţii la gloria ei din epoca Rockefeller”.

Potrivit Wall Street Journal, vânzarea s-a făcut pentru „aproximativ 136 de milioane de dolari”. Vânzarea este o afacere bună pentru autoritatea teritorială franceză Saint-Barthelemy, care va încasa 5% din sumă, conform legislaţiei teritoriale a taxelor de înregistrare a tranzacţiei.