- Home
- Economic
- BUCUREŞTI, (25.05.2019, 14:38)
- Departamentul Economic
Vizită inopinată urmată de un avertisment din partea CNAIR pentru constructorul variantei ocolitoare Satu Mare
În urma unei vizite inopinate în şantierul variantei Ocolitoare Satu Mare, care a avut loc sâmbătă, directorul general al CNAIR, Narcis Neaga, a constatat o slabă mobilizare a constructorului, asocierea Itinera SPA- Colinni Lavori SPA-Viadesign SRL, informează CNAIR.
Urmărește
440 afișări
Constructorul variantei ocolitoare Satu Mare a primit un avertisment din partea CNAIR
Deşi vremea permite desfăşurarea lucrărilor la cele 10 structuri (poduri şi pasaje), constructorul nu lucra la nici una dintre acestea. De asemenea lipseau din şantier reprezentanţii consultantului (Consitrans SRL), care ar fi trebuit să supravegheze lucrările. „I-am transmis constructorului că are la dispoziţie două săptămâni să îşi ia atribuţiile în serios şi să se mobilizeze. În caz contrar, i-am atras atenţia că îi voi rezilia contractul. Am acelaşi mesaj pentru consultant, care din păcate nu este aici, motiv pentru care CNAIR îi va aduce la cunoştinţă acest mesaj prin intermediul unui comunicat de presă. Sper ca macar aşa să afle şi cei de la Consitrans ce îndatoriri au”, a precizat directorul general al CNAIR.
Narcis Neaga i-a reamintit antreprenorului că plăţile pentru lucrările efectuate sunt decontate la zi de CNAIR şi aşteaptă şi din partea acestuia să respecte graficele de lucrări asumate.
Directorul a mai anunţat că va lua inclusiv măsuri administrative împotriva angajaţilor CNAIR care ar fi trebuit să se ocupe de gestionarea acestui contract. „Trebuie să fie pe şantier, acolo unde se desfăşoară lucrările, nu în birouri la cafele şi prăjituri. Dacă ei cred că în domeniul ăsta pot să stea la birou între 8.00 şi 16.00 şi să aştepte să vină ziua de salariu, fără să se intereseze ce se întâmplă cu proiectele de milioane de euro pe care le au în administrare, se înşală. Am să le analizez activitatea şi am să iau masuri împortiva acestor angajaţi care nu au înţeles ce trebuie să facă de fapt”, a spus Neaga.
Ordinul de începere pentru lucrările la Varianta Ocolitoare Satu Mare a fost emis în luna mai 2017. Constructorul avea initial la dispoziţie 18 luni pentru finalizarea lucrărilor, dar termenul a fost extins până în luna septembrie 2020. Pe varianta ocolitoare Satu Mare, care va avea o lungime de 19,54 km, se vor construe 10 poduri şi pasaje şi 4 noduri rutiere, dintre care unul suspendat.
Valoarea contractului este de 304,8 milioane de lei, fără TVA, sumă asigurată din fonduri europene.
Citește pe www.zf.ro: Piaţa imobiliară sare în aer: Cartierul din Bucureşti unde preţurile au crescut în ianuarie cu 25.000 de euro faţă de anul trecut
Citește pe www.zf.ro: Cum alegem zona unde cumpărăm o locuinţă şi ce facilităţi importante trebuie să existe în proximitate
Citește și: Atenţie la postările pe Facebook, dacă vă căutaţi un job: Mesajele devin criteriu în decizia de recrutare pentru candidaţi
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Presa olandeză: Poliţia crede că a identificat hoţii tezaurului dacic, precum şi locaţia unde s-ar afla. ”Este vorba de cel puţin trei autori”
Ţara care pariază tot pe opulenţă absurdă ca să atragă super-bogaţii şi miliardele lor. Au construit palate pentru vânătorii de lux şi acum aşteaptă să vadă cine muşcă momeala
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
FOTO. Milionarul de 53 de ani a cerut-o de nevastă pe iubita lui cu 24 de ani mai tânără
PROSPORT.RO
Digi RCS-RDS, anunțul începutului de februarie. Oferă acest smartphone de ultimă generație tuturor abonaților din România
CANCAN.RO
Caz RARISIM în Italia. Ce moștenire i-a lăsat o pensionară de 84 de ani, badantei care a îngrijit-o în ultimii ani din viață
GANDUL.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe