Prima pagină » Economic » Voinea: Democraţia nu e o gradină în care cresc morcovi. În Ucraina nu poţi aplica „stick and carrot”

Voinea: Democraţia nu e o gradină în care cresc morcovi. În Ucraina nu poţi aplica „stick and carrot”

Apărarea democraţiei şi a valorilor europene nu se realizează prin paradigma "sticks and carrots", iar o astfel de politică nu poate fi aplicată în cazul Ucrainei, întrucât democraţia nu este o grădină în care cresc morcovi, poziţie exprimată la ECOFIN de ministrul Bugetului, Liviu Voinea.
Voinea: Democraţia nu e o gradină în care cresc morcovi. În Ucraina nu poţi aplica
Ovidiu Tempea
18 mart. 2014, 13:44, Economic

„La ultimul consiliu ECOFIN la care am participat am fost puţin surprins de atitudinea de tip sticks and carrots a Comisie Europene, în primul rând când s-a pus problema sprijinului financiar pentru Ucraina. O mulţime de condiţionalităţi puse în avans pentru finanţarea Ucrainei. Am spus acolo că democraţia, după părerea mea, nu este o grădină în care cresc morcovi”, a spus Voinea la conferinţa Aspen organizată la BNR.

Realizând că auditorul nu este foarte lămurit de ceea ce doreşte să spună, Voinea a completat „Mă rog, în engleză sună mai bine”.

„Democracy is not a garden to harvest carrots. Democracy is not a forest to take sticks out of it. Nu trebuie să discutăm în paradigma sticks and carrots atunci când vorbim despre democraţie şi despre valori europene. De aceea, o anume flexibilitate bugetară până la urmă pentru a, practic, pentru a susţine valorile europene, nu este ceva de speriat”, a precizat Voinea.

Metoda „morcov şi băţ” presupune utilizarea complementară a motivării prin recompensă şi pedeapsă. Termenul este consemnat pentru prima dată în 1876 şi provine de la metoda tradiţională alternativă de a mână un măgar: fie ţinându-i un morcov în faţă, fie prin lovire cu un băţ.