NEWS ALERT SUA au atacat un important terminal petrolier al Iranului. Insula gestionează aproape 95% din exporturile de țiței ale Iranului

Donald Trump a declarat, sâmbătă, că SUA au desfășurat „unul dintre cele mai puternice raiduri aeriene din istoria Orientului Mijlociu”. Este vorba despre atacul desfășurat, sâmbătă, pe Insula Kharg, o insulă continentală a Iranului, în Golful Persic. Instalațiile petroliere de pe mica insulă gestionează aproximativ 90-95% din exporturile de petrol ale Iranului.
NEWS ALERT SUA au atacat un important terminal petrolier al Iranului. Insula gestionează aproape 95% din exporturile de țiței ale Iranului
LIVE UPDATE Război în Orientul Mijlociu, ziua 15 | Rusia a propus SUA să mute uraniul îmbogățit al Iranului la Moscova / Qatarul evacuează locuitorii din mai multe zone  / 5 avioane cisternă ale SUA, lovite în Arabia Saudită

01:29 LIVE UPDATE Război în Orientul Mijlociu, ziua 15 | Rusia a propus SUA să mute uraniul îmbogățit al Iranului la Moscova / Qatarul evacuează locuitorii din mai multe zone / 5 avioane cisternă ale SUA, lovite în Arabia Saudită

Războiul din Orientul Mijlociu a intrat, sâmbătă, în cea de-a 15-a zi de conflict. Putin i-a propus lui Trump, printr-o conversație telefonică să mute la Moscova uraniul îmbogățit al Iranului. Noi informații au apărut în ceea ce privește atacul petrolierului SUA care era încărcat într-un port din Irak, iar locuitorii din mai multe zone din Quatar au fost evacuați, potrivit Ministrului de Interne al țării.
SURSE WSJ: SUA trimite încă 5.000 de pușcași marini în Orientul Mijlociu și mai multe nave de război

21:45 SURSE WSJ: SUA trimite încă 5.000 de pușcași marini în Orientul Mijlociu și mai multe nave de război

Pentagonul mută încă 5000 de pușcași marini și mai multe nave de război în Orientul Mijlociu, pe măsură ce Iranul își intensifică atacurile asupra Strâmtorii Ormuz, dezvăluie surse pentru The Wall Street Journal.
DEZVĂLUIRI Jurnaliștii de la Reuters au dezvăluit identitatea celebrului Banksy. Cum l-au „prins”

23:05 DEZVĂLUIRI Jurnaliștii de la Reuters au dezvăluit identitatea celebrului Banksy. Cum l-au „prins”

Identitatea artistului stradal britanic a fost dezbătută și atent protejată timp de decenii. O căutare pentru a rezolva această ghicitoare a dus Reuters dintr-un sat ucrainean bombardat la Londra și în centrul Manhattanului - și a scos la iveală mult mai mult decât un nume.
DEZVĂLUIRI Ce conversații „nucleare” poartă Vladimir Putin cu Donald Trump la telefon: Rusia a propus SUA să mute uraniul îmbogățit al Iranului la Moscova. Ce a răspuns Trump

DEZVĂLUIRI Ce conversații „nucleare” poartă Vladimir Putin cu Donald Trump la telefon: Rusia a propus SUA să mute uraniul îmbogățit al Iranului la Moscova. Ce a răspuns Trump

Jurnaliștii Axios dezvăluie vineri seară că președintele Federației Ruse, Vladimir Putin, i-a propus președintelui american, Donald Trump, ca Moscova să preia uraniul îmbogățit al Iranului. Nu este prima oară când Rusia face asemenea propunere Americii, susțin jurnaliștii.
RETAIL&FMCG De ce ajung fermierii români să vândă prin firme offshore ca să intre în supermarketuri. Ministrul Agriculturii cere intervenția Consiliului Concurenței
Economic

RETAIL&FMCG De ce ajung fermierii români să vândă prin firme offshore ca să intre în supermarketuri. Ministrul Agriculturii cere intervenția Consiliului Concurenței

Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, cere o investigație urgentă din partea Consiliul Concurenței după ce a analizat modul în care ajung produsele agroalimentare românești pe rafturile supermarketurilor. Oficialul susține că fermierii români sunt obligați, în unele cazuri, să își vândă producția către firme intermediare controlate de offshore-uri pentru a putea intra în marile lanțuri de retail.
ECONOMIC Euriborul crește pe fondul tensiunilor din Iran. Ce înseamnă pentru românii cu credite ipotecare
Economic

ECONOMIC Euriborul crește pe fondul tensiunilor din Iran. Ce înseamnă pentru românii cu credite ipotecare

Tensiunile geopolitice generate de conflictul din Iran încep să se reflecte în piețele financiare, iar unul dintre indicatorii care reacționează rapid este Euribor. Creșterea acestuia ar putea influența costul creditelor în euro și ar putea alimenta temerile privind o nouă perioadă de dobânzi ridicate.
POLITIC Ministrul Energiei a pregătit documentele necesare pentru declararea stării de criză în domeniul energetic
Politic

POLITIC Ministrul Energiei a pregătit documentele necesare pentru declararea stării de criză în domeniul energetic

Ministrul Energiei Bogdan Ivan spune că a pregătit documentele necesare pentru declararea stării de criză în domeniul energetic și pentru alte măsuri care trebuie luate, în cazul în care conflictul din Orientul Mijlociu escaladează.
Titlurile Zilei
Social

05:04 EXTERNE Benzina și motorina, mai scumpe în România decât în Ungaria

Comisarul guvernamental Szilárd Németh a afirmat că prețurile la combustibil în România sunt mai mari decât în Ungaria. Într-o postare publicată pe Facebook, oficialul maghiar afirmă că „protejează familiile și economia națională”, chiar și în perioada a ceea ce el numește „blocadă petrolieră din Ucraina”, scrie Németh referindu-se la întreruperea tranzitului de țiței rusesc, în contextul avariei la conducta Drujba.
Benzina și motorina, mai scumpe în România decât în Ungaria

00:13 EXTERNE Petrolierul american atacat în Irak a fost lovit de ambarcațiuni fără pilot. Unul dintre marinari a murit în timpul atacului

Din primele informații, petrolierul deținut de o companie americană care a fost atacat în apropierea Irakului, a fost lovit de ambarcațiuni fără pilot. Unul dintre marinari a murit în timpul atacului, iar SUA încă refuză cererile de escortă a navelor, în ciuda solicitărilor zilnice ale companiilor de transport care operează în Strâmtoarea Ormuz.
Petrolierul american atacat în Irak a fost lovit de ambarcațiuni fără pilot. Unul dintre marinari a murit în timpul atacului

22:55 EXTERNE Europarlamentarele însărcinate vor putea să voteze cu procură / Danemarca, Suedia și Olanda vor vota procura și pentru bărbați

Europarlamentarele aflate în concediu de maternitate sunt cu un pas mai aproape de a putea vota prin procură, după ce ambasadorii statelor membre ale Uniunea Europeană au dat vineri undă verde unei propuneri în acest sens, în cadrul unei reuniuni desfășurate cu ușile închise.
Europarlamentarele însărcinate vor putea să voteze cu procură / Danemarca, Suedia și Olanda vor vota procura și pentru bărbați

22:51 LIVE UPDATE Război în Orientul Mijlociu, ziua 14 | Președintele SUA anunță noi lovituri „puternice” în Iran în zilele următoare

Războiul din Orientul Mijlociu se află în cea de-a 14-a zi de conflict. Atacurile în zona Golfului Persic continuă, iar Statele Unite au luat decizia de a permite țărilor să cumpere țiței rusesc. De asemenea, președintele Franței, Emmanuel Macron a condamnat atacul asupra bazei militare din Irak, în care un soldat francez a murit. În cursul nopții, Armata SUA a anunțat că un avion cisternă s-a prăbușit în Irak.
Război în Orientul Mijlociu, ziua 14 | Președintele SUA anunță noi lovituri „puternice” în Iran în zilele următoare
Politic

22:35 POLITIC ADR a lansat versiunea Beta a ROePAS, punctul unic de acces la serviciile publice digitale

Autoritatea pentru Digitalizarea României a anunțat lansarea versiunii Beta a platformei ROePAS, o infrastructură digitală care centralizează serviciile publice pentru cetățeni, companii și instituții.
ADR a lansat versiunea Beta a ROePAS, punctul unic de acces la serviciile publice digitale
Economic

22:25 ECONOMIE Prognoza Wall Street pentru războiul din Iran: ce spun JP Morgan și Goldman Sachs

Wall Street avertizează că războiul din Iran va declanșa o criză energetică prelungită. Principalele bănci prognozează că prețul petrolului ar putea depăși cu mult 100 de dolari, în timp ce Trump spune că SUA pot continua să lupte „pentru totdeauna”.
Prognoza Wall Street pentru războiul din Iran: ce spun JP Morgan și Goldman Sachs

22:18 EXTERNE Guvernul Moldovei cere instituțiilor să reducă cu 20% cheltuielile de transport, pe fondul creșterii prețurilor

Premierul Republicii Moldova a cerut vineri instituțiilor să dea „exemplu de disciplină și responsabilitate” și să reducă cu 20% costurile de transport, pe fondul scumpirii carburanților.
Guvernul Moldovei cere instituțiilor să reducă cu 20% cheltuielile de transport, pe fondul creșterii prețurilor

22:15 VIDEO Zelenski, întâlnire privată cu prințul moștenitor al Iranului, Reza Pahlavi

Întâlnire la ambasada din Paris a Ucrainei între președintele Zelenski și prințul moștenitor al Iranului, Reza Pahlavi, care trăiește în exil încă de la schimbarea regimului, în 1979.
Zelenski, întâlnire privată cu prințul moștenitor al Iranului, Reza Pahlavi
Sport

22:11 SPORT Cursele de Formula 1 din Bahrain și Arabia Saudită ar urma să fie anulate din cauza războiului

Marele Premiu al Bahrainului și Marele Premiu al Arabiei Saudite, programate pentru luna viitoare, sunt pe cale să fie anulate ca urmare a războiului din Orientul Mijlociu.
Cursele de Formula 1 din Bahrain și Arabia Saudită ar urma să fie anulate din cauza războiului
Life-Inedit

21:58 LIFE Cum este afectată sănătatea mintală a românilor de amenințarea războaielor. Sfatul Psihoterapeutului

Stresul provocat de situațiile de conflict sau de crize majore poate avea efecte rapide asupra organismului și asupra stării psihice. Incertitudinea, lipsa de control și fluxul constant de informații alarmante pot declanșa reacții biologice puternice, care afectează atât adulții, cât și copiii.
Cum este afectată sănătatea mintală a românilor de amenințarea războaielor. Sfatul Psihoterapeutului
Politic

21:34 APĂRARE Tehnologia românească, folosită de Statele Unite pentru interceptarea dronelor în Orientul Mijlociu

O tehnologie dezvoltată de compania românească OVES Enterprise este utilizată de armata Statelor Unite pentru detectarea și interceptarea dronelor în conflictele din Regiunea Orientului Mijlociu.
Tehnologia românească, folosită de Statele Unite pentru interceptarea dronelor în Orientul Mijlociu

21:30 HOROSCOP 14 martie 2026. Ce aduce ziua de sâmbătă pentru fiecare zodie

Ziua de sâmbătă aduce discuții importante, planuri spontane și momente petrecute alături de cei apropiați.
HOROSCOP 14 martie 2026. Ce aduce ziua de sâmbătă pentru fiecare zodie

21:20 EXTERNE Lovitură de knock-out pentru canalele internaționale de trafic de droguri / Bulgar arestat în Italia după ce a fost găsit cu marijuana de 2 milioane de euro în camion

Traficanții de droguri au idei tot mai creative pentru transportul de droguri, însă câinii polițiști special antrenați nu au probleme în a le depista, chiar dacă traficanții încearcă să le mascheze mirosul cu sprayuri puternice.
Lovitură de knock-out pentru canalele internaționale de trafic de droguri / Bulgar arestat în Italia după ce a fost găsit cu marijuana de 2 milioane de euro în camion
Politic

21:10 POLITIC Custodele Coroanei Margareta l-a primit la Palatul Elisabeta pe noul ambasador al Statelor Unite

Majestatea Sa Margareta, Custodele Coroanei, s-a întâlnit vineri, la Palatul Elisabeta cu noul ambasador al Statelor Unite la București, Darryl Nirenberg. Cei doi au discutat cooperarea româno-americană în mai multe domenii cheie.
Custodele Coroanei Margareta l-a primit la Palatul Elisabeta pe noul ambasador al Statelor Unite

21:02 ULTIMA ORĂ SUA oferă recompensă: 10 milioane de dolari pentru informații despre locul unde se află Khamenei. Cine mai este pe lista „țintelor”

Statele Unite, prin Departamentul de Stat, anunță că oferă o recompensă substanțială pentru informații care duc la capturarea noului lider suprem al Iranului, Mujtaba Khamenei. Pe lista SUA sunt zece persoane.
SUA oferă recompensă: 10 milioane de dolari pentru informații despre locul unde se află Khamenei. Cine mai este pe lista „țintelor”
Social

21:00 SOCIAL Trei mașini, o motocicletă și un troleibuz, implicate într-un accident pe Calea Griviței din Capitală

Un accident în care au fost implicate trei autovehicule, o motocicletă și un troleibuz a avut loc vineri seara pe Calea Griviței din Capitală.
Trei mașini, o motocicletă și un troleibuz, implicate într-un accident pe Calea Griviței din Capitală
Politic

20:40 POLITIC Diana Buzoianu, despre bugetul ministerului Mediului: Orientat către investiții și proiecte cu finanțare europeană

Guvernul a aprobat bugetul Ministerului Mediului, pentru anul 2026, stabilit la 5.9 miliarde de lei, ceea ce reprezintă o creștere de 12,79% față de bugetul anului precedent. Ministra Diana Buzoianu a precizat că aceasta creștere este susținută în principal de fondurile europene.
Diana Buzoianu, despre bugetul ministerului Mediului: Orientat către investiții și proiecte cu finanțare europeană

20:37 ENTERTAINMENT O chitară folosită de David Gilmour pe mai multe albume Pink Floyd, vândută cu 14,5 milioane de dolari

O chitară folosită de David Gilmour la înregistrarea a șase albume Pink Floyd a fost vândută cu 14,55 milioane de dolari, devenind cea mai scumpă chitară vândută vreodată la licitație.
O chitară folosită de David Gilmour pe mai multe albume Pink Floyd, vândută cu 14,5 milioane de dolari
Politic

20:14 POLITIC Țoiu: Peste 7.400 de candidați români pentru concursul de intrare în rândul funcționarilor europeni

Peste 7.400 de români candidează la concursul de intrare în rândul funcționarilor europeni, a anunțat vineri ministra de Externe Oana Țoiu.
Țoiu: Peste 7.400 de candidați români pentru concursul de intrare în rândul funcționarilor europeni
Economic

20:07 RETAIL&FMCG Adio ulei de măsline falsificat? Instrumentul de detectare a fraudelor bazat pe AI ar putea transforma siguranța alimentară în UE

Comisia Europeană lansează TraceMap, un instrument bazat pe inteligență artificială pentru îmbunătățirea detectării fraudelor alimentare și a gestionării incidentelor de origine alimentară. TraceMap accelerează detectarea produselor cu risc ridicat, a mărfurilor nesigure și a fraudelor, ajutând autoritățile să acționeze rapid.
Adio ulei de măsline falsificat? Instrumentul de detectare a fraudelor bazat pe AI ar putea transforma siguranța alimentară în UE
Sport

20:06 SPORT UTA Arad învinge Hermannstadt cu 3-2 în prima etapă a play-out-ului

UTA Arad a învins FC Hermannstadt cu 3-2, pe teren propriu, în prima etapă a play-out-ului Superligii.
UTA Arad învinge Hermannstadt cu 3-2 în prima etapă a play-out-ului

19:58 EXTERNE Rusia o declară „agent străin” pe strănepoata fostului lider sovietic Nikita Hrușciova

Ministerul Justiției din Rusia a inclus-o vineri pe Nina Hrușciova, profesor universitar în SUA și strănepoata fostului lider sovietic Nikita Hrușciov, pe lista „agenților străini”, statut aplicat celor considerați implicați în activități anti-rusești.
Rusia o declară „agent străin” pe strănepoata fostului lider sovietic Nikita Hrușciova

19:39 RĂZBOI Președintele SUA anunță noi lovituri „puternice” în Iran în zilele următoare. Ce spune despre regimul de la Teheran, proteste și despre ajutorul oferit de Ucraina

Într-un nou interviu telefonic de peste 30 minute, oferit jurnalistului Fox, Brian Kilmeade, președintele SUA, Donald Trump, vorbește din nou despre situația din Iran.
Președintele SUA anunță noi lovituri „puternice” în Iran în zilele următoare. Ce spune despre regimul de la Teheran, proteste și despre ajutorul oferit de Ucraina
Economic

19:36 ECONOMIC Cipru estimează că va începe exporturile de gaze naturale către Europa în 2028

Cipru ar putea începe să producă gaze naturale pentru export încă din 2028, a declarat ministrul Energiei, Michael Damianos, ceea ce ar putea contribui la consolidarea eforturilor Europei de a-și diversifica sursele de energie.
Cipru estimează că va începe exporturile de gaze naturale către Europa în 2028

19:31 EXTERNE Deputații europeni își dau bani de unii singuri, de „Ziua Europei” / „Este incredibil de ușor să iei bani fără să faci nimic”

Deputații europeni vor putea lua câteva sute de euro doar dacă se trec pe o hârtie de „Ziua Europei”. Teoretic, banii sunt pentru evenimentele ocazionate de „Ziua Europei”, la care ar trebui să participe, dar la care prea puțini eurodeputați se înghesuie să se ducă. E suficient să se semneze într-un registru. Banii le intră în cont fără să fi făcut nimic, potrivit Euractiv.
Deputații europeni își dau bani de unii singuri, de „Ziua Europei” / „Este incredibil de ușor să iei bani fără să faci nimic”
Politic

19:20 POLITIC Ciprian Ciucu își lansează podcast despre guvernarea Capitalei. „Vreau să fie în top 20 în România”

Primarul General al Bucureștiului, liberalul Ciprian Ciucu, a anunțat că pregătește lansarea unui podcast dedicat politicilor și administrației capitalei, pentru a oferi urmăritorilor „guvernarea și prin ochii primarului”. Deși inițiativa nu a fost încă implementată, Ciucu își propune să ajungă în „top 20 podcasturi din România”.
Ciprian Ciucu își lansează podcast despre guvernarea Capitalei. „Vreau să fie în top 20 în România”
Politic

18:49 CULTURĂ Ministerul Culturii: Verificările la Muzeul Național „George Enescu” nu au descoperit deteriorări la patrimoniul de tezaur

Ministerul Culturii a prezentat joi concluziile unei verificări preliminare privind starea de conservare și condițiile de depozitare a patrimoniului Muzeului Național „George Enescu”. Rezultatele preliminare nu arată deteriorați, însă a fost emis un avertisment privind stare de depozitare.
Ministerul Culturii: Verificările la Muzeul Național „George Enescu” nu au descoperit deteriorări la patrimoniul de tezaur

18:41 ANALIZĂ Fostul șef al cercetării și analizei Mossad evaluează situația din Iran

Sima Shine, expertă în problemele Iranului și fost șef al departamentului de cercetare și analiză al Mossad, analizează, pentru BILD, situația din Iran, la două săptămâni după începutul bombardamentelor, decapitarea liderului și alegerea unui nou șef suprem, susținut de IRGC.
Fostul șef al cercetării și analizei Mossad evaluează situația din Iran
Politic

18:39 POLITIC Ministrul Apărării, discuții despre cooperarea în domeniu cu ambasadorul SUA la București

Ministrul Apărării Naționale Radu Miruță s-a întâlnit vineri cu noul ambasador al Statelor Unite ale Americii în România, Darryl Nirenberg. Cei doi au discutat, printre altele, despre cooperarea în domeniul apărării.
Ministrul Apărării, discuții despre cooperarea în domeniu cu ambasadorul SUA la București

18:30 ANALIZĂ Cât de aproape suntem de un nou război mondial? Ce spun analiștii

Războaiele din mai multe regiuni ale lumii și tensiunile dintre marile puteri au reaprins întrebarea dacă lumea se apropie de un conflict global. Potrivit unei analize recente, riscul nu este iminent, însă combinația de crize regionale și rivalități strategice face ca situația internațională să fie una dintre cele mai tensionate din ultimele decenii.
Cât de aproape suntem de un nou război mondial? Ce spun analiștii
Social

18:30 SOCIAL S-a votat. Slatina este primul oraș ce a interzis sălile de jocurile de noroc și pariurile sportive. Ședință cu scadal

Consiliul Local Slatina a aprobat vineri, în ședință extraordinară, un proiect inițiat de primarul Mario De Mezzo prin care sunt interzise activitățile de jocuri de noroc și pariuri sportive în municipiu, cu excepția celor de tip loto organizate de Loteria Română. Decizia face din Slatina primul municipiu din România care adoptă o astfel de măsură.
S-a votat. Slatina este primul oraș ce a interzis sălile de jocurile de noroc și pariurile sportive. Ședință cu scadal
Social

18:27 SOCIAL Nou mesaj Ro-Alert în Tulcea. Alte două avioane ridicate, după atacuri cu drone asupra porturilor ucrainene

Un nou mesaj Ro-Alert, al treilea de vineri, a fost emis pentru partea de nord a județul Tulcea. Acesta avertizează asupra posibilității căderii unor obiecte, după ce au fost detectate ținte în apropierea graniței cu Ucraina.
Nou mesaj Ro-Alert în Tulcea. Alte două avioane ridicate, după atacuri cu drone asupra porturilor ucrainene
Politic

18:25 POLITIC Hubert Thuma: Bugetul mă nemulțumește. Încurajez parlamentarii din Ilfov să inițieze amendamente

Președintele Consiliului Județean Ilfov și unul dintre principalii opozanți din PNL ai premierului Ilie Bolojan Hubert Thuma, a anunțat vineri că bugetul adoptat de Guvern nu este satisfăcător pentru comunitatea din Ilfov, încurajând parlamentarii din județ să aducă modificări la proiect.
Hubert Thuma: Bugetul mă nemulțumește. Încurajez parlamentarii din Ilfov să inițieze amendamente

18:24 Statele UE nu pot bloca dreptul persoanelor transgender la documente de identitate corecte, decide Curtea de Justiție a Uniunii Europene

Curtea de Justiție a Uniunii Europene (CJUE) a decis că refuzul Bulgariei de a recunoaște legal schimbarea de gen în anumite situații poate încălca legislația europeană, dacă acest lucru împiedică cetățenii să își exercite dreptul la liberă circulație.
Statele UE nu pot bloca dreptul persoanelor transgender la documente de identitate corecte, decide Curtea de Justiție a Uniunii Europene
Economic

18:17 ECONOMIC Sindicatul Dacia avertizează: 1.200 de angajați de la Mioveni vor fi concediați în 2026, în timp ce modele noi sunt produse în Turcia și Slovenia

Sindicatul Autoturisme Dacia avertizează că deciziile recente ale Grupului Renault de a produce noi modele în alte țări se vor reflecta și în reducerea producției la uzina de la Mioveni, unde aproximativ 1.200 de angajați urmează să fie concediați.
Sindicatul Dacia avertizează: 1.200 de angajați de la Mioveni vor fi concediați în 2026, în timp ce modele noi sunt produse în Turcia și Slovenia
Social

18:13 SOCIAL România acordă sprijin Republicii Moldova după poluarea de pe Nistru

România acordă asistență gratuită Republicii Moldova, în contextul situației de urgență generate de deversarea unor substanțe poluante în Nistru, a anunțat vineri Departamentul pentru Situații de Urgență.
România acordă sprijin Republicii Moldova după poluarea de pe Nistru
Social

18:02 APĂRARE MApN nu a găsit resturi de drone în urma verificărilor făcute în Tulcea

Ministerul Apărării Naționale (MApN) anunță că echipele care au făcut vineri verificări în județul Tulcea, unde sistemele radar au detectat dimineața mai multe ținte aeriene în apropierea graniței României, nu găsit resturi de drone.
MApN nu a găsit resturi de drone în urma verificărilor făcute în Tulcea
Economic

17:56 EXTERNE Prețurile globale ale cafelei, blocate între recoltele record și perturbările din Hormuz

Prețurile globale ale cafelei au scăzut puternic după recordurile de peste 4,40 dolari pe livră atinse la începutul anului 2025, în timp ce agenția națională de aprovizionare a Braziliei prognozează o recoltă record de 66,2 milioane de saci. În același timp, Rabobank estimează primul surplus semnificativ de producție globală din ultimii cinci ani.
Prețurile globale ale cafelei, blocate între recoltele record și perturbările din Hormuz

17:54 EXTERNE Criză la vârful puterii din Groenlanda. Siumut părăsește guvernul de la Nuuk

Criza politică din Groenlanda s-a accentuat după ce partidul social-democrat Siumut a decis să se retragă din guvernul de coaliție de la Nuuk, slăbind poziția executivului într-un moment de tensiune geopolitică majoră.
Criză la vârful puterii din Groenlanda. Siumut părăsește guvernul de la Nuuk

17:52 EXTERNE Un psihiatru din Marsilia a fost condamnat la 20 de ani de închisoare după ce a violat trei paciente

Un psihiatru care lucra într-un spital public din Marsilia a fost condamnat la 20 de ani de închisoare pentru violul și agresarea sexuală a patru paciente. Inițial fusese condamnat la 12 ani de detenție, însă decizia a fost contestată de procurori.
Un psihiatru din Marsilia a fost condamnat la 20 de ani de închisoare după ce a violat trei paciente