Agenţia de ştiri din Iran Irib spune că pilotul aeronavei Mahan Air a trebuit să schimbe rapid altitudinea când a văzut apropierea avionului F-15, ceea ce a avut ca rezultat rănirea mai multor pasageri.
Într-o serie de imagini publicate de Irib, se poate vedea avionul militar de pe fereastra aeronavei iraniene şi un pasager care avea sânge pe faţă.
Armata americană a reacţionat la informaţiile apărute în presa iraniană şi a transmis că avionul jetul său F-15 s-a aflat la o distanţă sigură faţă de aeronava de pasageri.
„Un F-15 aflat într-o misiune aeriană de rutină în vecinătatea garnizoanei [al] -Tanf din Siria a efectuat o inspecţie vizuală standard a unei aeronave de pasageri Mahan Air. Jet-ul a fost la o distanţă sigură de aproximativ 1.000 de metri”, a transmis Capt Bill Urban, purtătorul de cuvânt al Comandamentului Central al SUA.
El a spus că inspecţia a fost efectuată pentru a asigura siguranţa personalului de la baza militară americană din al-Tanf, situată în apropierea frontierei dintre Irak şi Iordania.
„Odată ce pilotul F-15 a identificat aeronava ca fiind un avion de pasageri Mahan Air, F-15 s-a distanţat de aeronavă”, a adăugat purtătorul de cuvânt.
Avionul Mahan Air efectua o cursă de la Teheran la Beirut şi a aterizat în siguranţă în capitala libaneză.
Breaking / Iran state TV reports an Istaeli jet has threatened Mahan passenger plane on it’s way to Syria pic.twitter.com/GAgYefXDU7
— Rohollah Faghihi (@FaghihiRohollah) July 23, 2020