Într-un comunicat, ONU arată că un acord de principiu a fost încheiat între secretarul general al organizaţiei, Ban Ki-moon, şi ministrul pakistanez de Externe, Shah Mehmood Qureshi, privind natura, forma şi modalităţile de finanţare a acestei comisii.
Acordul garantează un acces fără rezerve la orice informaţie pertinentă, precum şi elemente care să asigure "obiectivitatea, imparţialitatea şi independenţa" comisiei, se adaugă în comunicat.
El precizează că Ban i-a spus lui Qureshi, aflat joi în vizită la sediul ONU, că "discuţii complementare cu Pakistanul şi alţi membri ai Organizaţiei vor fi necesare pentru examinarea modalităţilor şi structurii" comisiei.
Noul Guvern pakistanez a cerut Naţiunilor Unite la începutul lui iunie să numească o comisie de anchetă privind asasinarea lui Benazir Bhutto. Lider al Partidului Poporului Pakistanez (PPP), Bhutto a murit la 27 decembrie la Rawalpindi, în apropiere de Islamabad, într-un atentat sinucigaş.