Publicaţia citează informaţiile Partidului Civic Unit, potrivit căruia liderul belarus are şase vile în Minsk, iar restul, pe litoral şi chiar în rezervaţii naturale.
La una dintre reşedinţe, Lukaşenko s-a întâlnit cu fostul lider libian Muammar Kadhafi, iar la o alta a locuit o scurtă perioadă preşedintele destituit al Kîrgîzstanului, Kurmanbek Bakiev, care primise azil politic în Belarus.
Reşedinţele dispun de un nivel înalt de securitate şi sunt vizitate periodic de către Lukaşenko. Astfel, vila „Ozeornîi” este înconjurată de un zid cu înălţimea de trei metri.
În prezent, în capitala Belarusului este construită a 11-a reşedinţă a lui Lukaşenko. Aceast proiect se ocupă compania „Triple”, care aparţine oligarhului belarus Iuri Cij. „Triple” urma până la sfârşitul lui 2010 să construiască gratuit în parcul naţional un „complex pentru primirea delegaţiilor”, potrivit unei decizii speciale a lui Lukaşenko, citată de Belarusski Partizan. Compania urma să beneficieze de nişte facilităţi fiscale.
Aleksandr Lukaşenko, supranumit „Batika” („Tată” al naţiunii) şi considerat a fi ultimul dictator din Europa, se află în funcţia de preşedinte începând din 1994, fiind reales pentru al treilea mandat în 2010.