Ambasadorul sirian la Londra, convocat la Ministerul de Externe britanic

Ministerul britanic de Externe a anunţat vineri că l-a convocat pe ambasadorul sirian la Londra pentru a cere încetarea reprimării manifestaţiilor din Siria şi a precizat că demersul diplomatic face parte dintr-o campanie coordonată cu alte ţări europene, relatează AFP.

Urmărește
8 afișări

Ambasadorul sirian, Sami Khiyami, "a fost convocat la Foreign Office, pentru a exprima profunda îngrijorare a Marii Britanii în legătură cu situaţia actuală din Siria", se arată într-un comunicat al diplomaţiei britanice.

Londra l-a avertizat pe Khiyami că, "dacă guvernul sirian nu pune capăt uciderii manifestanţilor şi nu eliberează deţinuţii politici, Marea Britanie, alături de partenerii săi din Uniunea Europeană, va lua noi măsuri", care includ sancţiuni împotriva reprezentanţilor regimului sirian, interdicţii de călătorie şi îngheţarea conturilor.

Convocarea ambasadorului sirian "face parte dintr-o acţiune coordonată a Uniunii Europene", a declarat un purtător de cuvânt al Foreign Office, care a adăugat că şi Germania a luat o măsură similară.

Răspunde pe site-urile Aleph News, Mediafax, Ziarul Financiar și pe paginile noastre de social media - ȘTIU și Aleph News. Vezi răspunsul la Știu, de la ora 19.55, Aleph News.

Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.

 

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.mediafax.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi aici