Prima pagină » Știri externe » Ankara critică inculparea în SUA a unor agenţi de securitate ai preşedintelui turc implicaţi în incidente violente la Washington

Ankara critică inculparea în SUA a unor agenţi de securitate ai preşedintelui turc implicaţi în incidente violente la Washington

Turcia cataloghează drept "părtinitoare" măsura de inculpare a mai multor agenţi de securitate ai preşedintelui Recep Erdogan implicaţi în confruntări cu protestatarii, în luna mai, în cursul vizitei lui Recep Erdogan la Washington, relatează agenţia de ştiri Reuters.
Ankara critică inculparea în SUA a unor agenţi de securitate ai preşedintelui turc implicaţi în incidente violente la Washington

„Protestăm în cei mai categorici termeni faţă de acceptarea unei inculpări părtinitoare. Reacţia noastră la acest subiect a fost de asemenea transmisă ambasadorului SUA la Ankara”, se afirmă într-un comunicat dat publicităţii de Ministerul de Externe al Turciei.

Procuratura Districtului Columbia a anunţat, miercuri, că 19 persoane, inclusiv 15 agenţi de securitate ai preşedintelui turc, au fost inculpaţi în legătură cu incidentele violente produse, în luna mai, la Washington, în cursul vizitei lui Recep Erdogan.

Agenţii de securitate ai preşedintelui Turciei au fost implicaţi în confruntări cu protestatari, în apropierea reşedinţei ambasadorului turc la Washington, în timpul vizitei lui Recep Tayyip Erdogan.
Unsprezece persoane au fost rănite într-un incident catalogat de şeful Poliţiei din Washington drept un „atac brutal” asupra protestatarilor paşnici.

Ambasada turcă la Washington a acuzat că protestatarii ar fi avut legături cu Partidul Muncitorilor din Kurdistan (PKK), organizaţie separatistă considerată drept teroristă în Turcia, SUA şi UE.