Prima pagină » Știri externe » Anunţarea rezultatelor alegerilor din Ucraina, amânată până sâmbătă

Anunţarea rezultatelor alegerilor din Ucraina, amânată până sâmbătă

Anunţarea rezultatelor definitive ale scrutinului de duminică din Ucraina a fost amânată din cauza renumărării voturilor în zece secţii de votare din Peninsula Crimeea, din sudul ţării, operaţiune care ar putea dura până sâmbătă, a declarat joi şeful comisiei electorale regionale, relatează AFP.
Anunţarea rezultatelor alegerilor din Ucraina, amânată până sâmbătă
04 oct. 2007, 20:50, Știri externe

Numărătoarea voturilor în zece secţii de votare din Simferopol, unde protocoalele nu au fost redactate corect, "ar putea dura o zi sau două", a declarat Ivan Poliakov, şeful comisiei circumscripţiei numărul unu.

Potrivit lui Oleksandr Sencenko, reprezentantul Blocului Iulia Timoşenko în Crimeea, "au existat indicii de fraudare" în aceste secţii de vot unde "cineva a votat în locul unor persoane decedate sau absente".

"Noua numărătoare s-ar putea încheia vineri seara", a estimat el.

Potrivit lui Oleksandr Cernenko din cadrul organizaţiei neguvernamentale a Comitetul Electorilor care a supravegheat alegerile în Ucraina, "problemele sunt cauzate de lipsa de profesionalism a membrilor comisiilor locale şi reglările de conturi politice între repezentanţi ai forţelor rivale".

Conform opiniei lui, numărarea buletinelor într-o secţie de votare "durează în mod normal două-trei ore, apoi rezultatele sunt scrise într-un protocol, iar în acest stadiu sunt posibile numeroase erori tehnice". În acest caz, acestea au fost retrimise comisiei locale de către comisia circumscripţiei pentru a fi corectate.

"O întârziere de o zi ar fi de înţeles, dar situaţia actuală seamănă a sabotaj", a subliniat el.

După rezultatele numărătorii voturilor în 99,97 la sută din secţiile de votare comunicate joi de comisia electorală centrală, Partidul Regiunilor al premierului Viktor Ianukovici a obţinut 34,36 la sută din voturi, urmat de Blocul prooccidental Iulia Timoşenko cu 30,72 la sută şi partidul prezidenţial Ucraina Noastră, care a candidat alături de Autoapărarea populară, cu 14,16 la sută.

Celelalte partide care au depăşit pragul electoral necesar intrării în Parlament sunt Partidul Comunist, prorus care a obţinut 5,39 la sută, şi Blocul Litvin a cărui apartenenţă politică a rămas nedefinită şi a obţinut 3,96 la sută din voturi.