Armata egipteană dezminte că ar intenţiona să-i acorde o amnistie lui Hosni Mubarak

Armata egipteană, care asigură conducerea ţării, a dezminţit miercuri informaţiile potrivit cărora intenţionează să-i acorde o amnistie fostului preşedinte Hosni Mubarak în cazul în care acesta prezintă scuze poporului egiptean şi îşi predă averea, relatează AFP.

Urmărește
4 afișări

"Ceea ce s-a scris în presă despre faptul că forţele armate (Consiliul Suprem) s-ar putea orienta către o amnistiere a fostului preşedinte Hosni Mubarak sau a familiei sale nu este absolut deloc adevărat", se arată într-un mesaj publicat de armată pe pagina sa de Facebook.

Cotidianul independent egiptean al-Chourouk afirmase marţi că Mubrak, în vârstă de 83 de ani, înlăturat de la putere la 11 februarie, în urma unei revolte populare, pregăteşte o scrisoare în care le prezită scuze egiptenilor şi anunţă că îşi predă statului averea, în speranţa obţinerii unei amnistii.

În aceeaşi zi, soţia sa, Suzanne, în vârstă de 70 de ani, a fost eliberată din arest preventiv după ce a predat statului toate fondurile pe care le deţinea în conturi aflate în Egipt.

Soţii Mubarak se află în prezent într-un spital din Sharm el-Sheikh, unde au fost internaţi ca urmare a unor probleme cardiace. Fostul preşedinte se află în arest preventiv din data de 13 aprilie, până când starea sa de sănătate va permite transferarea într-un penitenciar.

Hosni Mubarak şi cei doi fii ai săi sunt anchetaţi în legătură cu originea averilor lor şi cu reprimarea manifestaţiilor împotriva regimului, soldate, în ianuarie şi februarie, cu mai mult de 800 de victime.

Răspunde pe site-urile Aleph News, Mediafax, Ziarul Financiar și pe paginile noastre de social media - ȘTIU și Aleph News. Vezi răspunsul la Știu, de la ora 19.55, Aleph News.

Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.

 

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.mediafax.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi aici