Armata israeliană denunţă "un act foarte grav" din partea Siriei, după incidentele din Golan

Armata israeliană consideră că intrarea în manifestanţilor palestinieni veniţi din Siria în Podişul Golan reprezintă "un act foarte grav", pentru care a acuzat Siria, relatează AFP.

Urmărește
5 afișări

Forţele israeliene au afirmat că au rănit câteva zeci de manifestanţi care reuşiseră să intre în localitatea Majdal Chams, în zona controlată de Israel, decizia de a deschide focul fiind luată pentru "a-i împiedica pe rebeli să se infiltreze în teritoriul israelian".

"Este un act foarte grav şi violent, care ameninţă securitatea locuitorilor Israelului şi încalcă teritoriul acestuia", a declarat purtătorul de cuvânt al armatei, locotenent-colonelul Avital Leibovitz.

"Mii de manifestanţi veniţi din partea siriană i-au atacat cu pietre pe militarii noştri şi câteva zeci dintre ei au pătruns în Israel", a adăugat ea, afrimând că forţele israeliene au deschis foc de avertisment.

"Puterea din Siria a organizat această manifestqaţie violentă pentru a încerca să deturneze atenţia opiniei mondiale de la ceea ce se petrece în oraşele sale", a apreciat Leibovitz, referindu-se la reprimarea sângeroasă a manifestaţiilor din Siria.

Incidentul de duminică este unul dintre cele mai grave înregistrate în zona de graniţă după războiul israeliano-arab din 1973.

Manifestanţii, palestinieni veniţi din Siria, s-au îndreptat către zona controlată de Israel, pentru comemorarea "Nakba", termen folosit în lumea arabă pentru a desemna înfiinţarea statului Israel în 1948 şi exodul palestinian care a urmat după această dată.

Israelul a ocupat Podişul Golan în timpul războiului din iunie 1967 şi a anexat teritoriul în 1981.

Răspunde pe site-urile Aleph News, Mediafax, Ziarul Financiar și pe paginile noastre de social media - ȘTIU și Aleph News. Vezi răspunsul la Știu, de la ora 19.55, Aleph News.

Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.

 

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.mediafax.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi aici