Au fost identificate 66 din cele 67 de victime ale tragediei aviatice de la Washington

Autorităţile americane au reuşit să identifice 66 dintre cele 67 de persoane care şi-au pierdut viaţa în coliziunea dintre un avion de pasageri American Airlines şi un elicopter militar, produsă deasupra râului Potomac din Washington DC.

Urmărește
114 afișări
Imaginea articolului Au fost identificate 66 din cele 67 de victime ale tragediei aviatice de la Washington

Au fost identificate 66 din cele 67 de victime ale tragediei aviatice de la Washington

Ancheta condusă de Consiliul Naţional pentru Siguranţa Transporturilor (NTSB) a scos la iveală că avionul Bombardier CRJ-700, care decolase din Wichita, Kansas, zbura la o altitudine de aproximativ 99 de metri (plus sau minus 7 metri) în momentul impactului.

Acest detaliu sugerează că elicopterul militar Black Hawk se afla peste limita maximă permisă de 61 de metri pentru ruta sa.

Jennifer Homendy, preşedintele NTSB, a confirmat că datele radar arată că turnul de control avertizase echipajul elicopterului despre prezenţa avionului cu aproximativ două minute înainte de accident.

Ca urmare a tragediei, Administraţia Federală a Aviaţiei a impus restricţii majore pentru zborurile cu elicoptere în zona Aeroportului Naţional Reagan cel puţin până la sfârşitul lunii februarie. Două piste secundare ale aeroportului rămân închise.

Echipele de salvare au recuperat deja o parte din fuselajul şi motorul drept al avionului de pasageri, iar miercuri vor începe recuperarea elicopterului militar. Toate epavele sunt transportate în Hangarul 7 al Aeroportului Reagan pentru investigaţii amănunţite.

NTSB a anunţat că va analiza şi incidente similare anterioare între elicoptere şi avioane în zona aeroportului, putând extinde investigaţia şi în alte regiuni unde există trafic aerian combinat cu zboruri militare, notează Reuters.

Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!

Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!

Răspunde pe site-urile Aleph News, Mediafax, Ziarul Financiar și pe paginile noastre de social media - ȘTIU și Aleph News. Vezi răspunsul la Știu, de la ora 19.55, Aleph News.

Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.

 

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.mediafax.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi aici