Beijingul cere Statelor Unite să corecteze ”greşeala” impunerii sancţiunilor împotriva Chinei

Publicat: 24 08. 2017, 05:33
Actualizat: 29 03. 2020, 23:22

Administraţia de la Washington a adoptat marţi sancţiuni vizând zece organizaţii şi şase persoane din China şi Rusia, presupuse că susţin dezvoltarea programului nuclear al regimului de la Phenian.

”Acţiunea Statelor Unite nu ajută la rezolvarea problemei şi nu este benefică pentru încrederea reciprocă şi cooperarea dintre China şi Statele Unite în această privinţă”, a declarat purtătorul de cuvânt al Ministerului chinez de Externe, Hua Chunying. El a adăugat că Beijingul este interesat să dezvolte dialoguri diplomatice cu Rusia şi cu alte state pentru a rezolva situaţia.

Imediat după anunţul impunerii sancţiunilor, Ambasada Chinei din Washington a avut prima reacţie.

„China se opune sancţiunilor unilaterale adoptate în afara cadrului Consiliului de Securitate al ONU. Îndemnăm SUA sa îşi corecteze imediat greşeala pentru a nu avea un impact asupra cooperării bilaterale privind chestiuni relevante”, a declarat un purtător de cuvânt al Ambasadei chineze din Washington.

Tot miercuri, Rusia a criticat acţiunile SUA. Serghei Riabkov, adjunct al ministrului rus de Externe, a denunţat accentul „absolut” şi „nelimitat” pus de Administraţia Donald Trump pe sancţiuni.