„La jumătatea lunii august, s-a decis anularea tuturor misiunilor” agenţilor de poliţie responsabili cu escortarea persoanelor expulzate din Belgia „spre trei ţări – Liberia, Sierra Leone şi Guineea, din cauza epidemiei de Ebola”, a declarat purtătorul de cuvânt al poliţiei federale, Agnes Reis.
„Nu dorim să ne asumăm riscuri pentru membrii personalului, ţinând cont de epidemia de Ebola înregistrată în acele ţări”, a explicat Reis. Fiecare expulzare cu avionul necesită mobilizarea a cel puţin doi poliţişti, dar numărul acestora poate creşte în funcţie de grupul persoanelor expulzate, a precizat purtătorul de cuvânt.
La sosirea în ţările de origine ale imigranţilor, agenţii de poliţie aşteaptă în general în aeroport următorul zbor spre Belgia, după ce au predat persoanele expulzate autorităţilor locale, dar există şi cazuri în care sunt nevoiţi să-i însoţească pe imigranţi până la serviciile de imigrare din ţara respectivă. „Nu vrem să-i determinăm să-şi asume riscul de a călători în ţările afectate, sau de a aştepta în aeroport timp de mai multe ore”, a subliniat Agnes Reis.
În 2012, cetăţenii din Guineea s-au aflat pe locul doi în clasamentul solicitanţilor de azil în Belgia, cu 1.808 solicitări, după afgani, potrivit Biroului pentru străini. Sierra Leone şi Liberia nu s-au aflat printre primele 20 de ţări de origine ale solicitanţilor de azil în Belgia. Tendinţa s-a menţinut în cursul anului 2013, dar în primele nouă luni ale anului 2014 solicitările din partea unor cetăţeni din Guineea au înregistrat o scădere.