- Home
- Externe
- IERUSALIM, (14.06.2018, 19:29)
- Marinela Sarbu
Benjamin Netanyahu a anunţat că Israelul a bombardat miliţiile susţinute de Iran, în Siria
Israelul a atacat miliţiile şiite din Siria susţinute de Iran, a anunţat premierul Benjamin Netanyahu, catalogând această acţiune ca pe un potenţial ajutor de a opri exodul refugiaţilor musulmani către Europa, informează Reuters.
Urmărește
2073 afișări
Benjamin Netanyahu a anunţat că Israelul a bombardat miliţiile susţinute de Iran, în Siria
Oficialii israelieni au dezvăluit faptul că, anterior, au fost efectuate numeroase raiduri aeriene în Siria, pentru a preveni transporturile suspecte de arme către gherilele şiite Hezbollah din Liban sau desfăşurările militare iraniene.
Însă, ei rareori au dat detalii despre operaţiuni sau au descris militarii non-libanezi ca fiind vizaţi.
Netanyahu a acuzat Iranul, care a ajutat Damascul să învingă o rebeliune de şapte ani, de aducerea a 80.000 de luptători şiiţi din ţări precum Pakistan sau Afganistan pentru a ataca Israelul şi a ”converti” majoritatea sunită din Siria.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Victor Ponta, întrebat dacă se aşteaptă să fie dat afară din PSD: Îmi asum tot ceea ce fac / Nu exclude o colaborare cu Călin Georgescu
-
VIDEO Poliţia Capitalei l-a oprit pe Gică Hagi în trafic: Astăzi e despre tine, Comandante
-
Nicolae Ciucă a demisionat din funcţia de senator în Parlamentul României
”Aceasta este reţeta pentru o reinflamare a unui alt război civil - aş putea spune un război teologic, un război religios - ale cărui scântei ar putea determina mai multe milioane de oameni să se îndrepte către Europa şi chiar mai departe...acest lucru ar putea cauza nesfârşite revolte şi terorism în foarte multe ţări”, a declarat Netanyahu la un forum internaţional de securitate.
”Bineînţeles nu avem de gând să le permitem să facă acest lucru. Vom lupta împotriva lor. Prin prevenirea acestui lucru - şi am bombardat bazele acestora, ale miliţiilor şiite - ne oferim să vă ajutăm în securitatatea ţărilor dvs, securitatea globului”, a adăugat acesta.
Citeşte şi: BREAKING Premierul Japoniei, Shinzo Abe, s-ar putea întâlni cu liderul Coreei de Nord, Kim Jong-Un
Răspunde pe site-urile Aleph News, Mediafax, Ziarul Financiar și pe paginile noastre de social media - ȘTIU și Aleph News. Vezi răspunsul la Știu, de la ora 19.55, Aleph News.
Citește pe www.zf.ro: Piaţa imobiliară sare în aer: Cartierul din Bucureşti unde preţurile au crescut în ianuarie cu 25.000 de euro faţă de anul trecut
Citește pe www.zf.ro: Cum alegem zona unde cumpărăm o locuinţă şi ce facilităţi importante trebuie să existe în proximitate
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Presa olandeză: Poliţia crede că a identificat hoţii tezaurului dacic, precum şi locaţia unde s-ar afla. ”Este vorba de cel puţin trei autori”
Ţara care pariază tot pe opulenţă absurdă ca să atragă super-bogaţii şi miliardele lor. Au construit palate pentru vânătorii de lux şi acum aşteaptă să vadă cine muşcă momeala
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
FOTO. Milionarul de 53 de ani a cerut-o de nevastă pe iubita lui cu 24 de ani mai tânără
PROSPORT.RO
Ce a găsit Roman Babițchi, soțul Monalisei, când s-a întors la salonul de înfrumusețare: 'Au încercat să ascundă crima'
CANCAN.RO
Zodiile aflate sub protecția lui Dumnezeu în 2025. MINERVA: oportunități și succes pe toate planurile
GANDUL.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe