Prima pagină » Știri externe » Berlinul propune organizarea unei noi reuniuni internaţionale pe tema crizei din Ucraina

Berlinul propune organizarea unei noi reuniuni internaţionale pe tema crizei din Ucraina

Ministrul german de Externe, Frank-Walter Steinmeier, a pledat duminică în favoarea organizării unei noi reuniuni internaţionale la Geneva, cu scopul de a găsi o soluţie pentru criza din Ucraina, relatează AFP.
04 mai 2014, 23:59, Știri externe

„În cursul mai multor discuţii recente cu OSCE, (şefa diplomaţiei europene Catherine) Ashton, (secretarul de Stat american John) Kerry şi (ministrul rus de Externe Serghei) Lavrov, am pledat pentru organizarea unei a doua reuniuni la Geneva”, pe tema situaţiei din Ucraina, a declarat Steinmeier.

La mijlocul lui aprilie, Rusia, Ucraina, Uniunea Europeană şi SUA au încheiat, la Geneva, un acord privind luarea „în etape” a unor măsuri pentru detensionarea crizei din Ucraina. Însă acordul nu a avut niciun efect asupra situaţiei din această ţară.

În cadrul unei noi reuniuni, ar trebui să fie stabilite „clar toate angajamentele părţilor implicate, pentru a reuşi să obţinem un armistiţiu şi o soluţie politică pentru acest conflict”, a adăugat ministrul german.