Bruxelles-ul denunţă comparaţia lui Viktor Orban între UE şi URSS. Cum se apără premierul

Premierul Viktor Orban nu a comparat Uniunea Europeană cu Uniunea Sovietică sau cu dominaţia Habsburgică în discursul de la 15 martie, a declarat vineri pentru MTI purtătorul de cuvânt al prim-ministrului, transmite EU-History în pagina electronică.

Urmărește
287 afișări
Imaginea articolului Bruxelles-ul denunţă comparaţia lui Viktor Orban între UE şi URSS. Cum se apără premierul

Viktor Orban (Imagine: Mediafax Foto-AFP)

Peter Szijjarto a răspuns unor afirmaţii făcute în cadrul unei conferinţe a Comisiei Europene la Bruxelles, unde un reporter a întrebat Comisia să comenteze presupusa comparaţie făcută de Orban.

Pia Ahrenkilde Hansen, purtătoarea de cuvânt a preşedintelui Comisiei Europene Jose Manuel Barroso, a răspuns că poziţia lui Barroso este că cei care fac o astfel de comparaţie nu înţeleg democraţia.

"Cei care compară Uniunea Europeană cu URSS arată că nu înţeleg deloc ce reprezintă democraţia", a declarat purtătoarea de cuvânt.

Szijjarto a declarat că reporterul "a înţeles ceva greşit" deoarece Orban nu a comparat UE cu Uniunea Sovietică în discursul său din cadrul ceremoniei de stat pentru aniversarea revoluţiei din 1848-1849 în Ungaria şi războiul de independenţă, care a avut loc joi la Budapesta.

Comisia Europeană a denunţat vineri declaraţiile premierului conservator ungar Viktor Orban, care a comparat Uniunea Europeană cu fosta Uniune Sovietică, relatează AFP. 

Potrivit purtătorului de cuvânt, comparaţia lui Orban sfidează "importanta contribuţie a tuturor celor care au apărat şi s-au luptat pentru libertate şi democraţie".

Joi, la Budapesta, de Ziua Naţională a Ungariei, în faţa a 250.000 de persoane, potrivit datelor Guvernului său, Orban a apărat "suveranitatea naţională" a ţării sale şi i-a criticat pe "birocraţii europeni". "Nu vom fi o colonie", a declarat el şi a avertizat că "ungarii nu se vor supune niciodată dictatelor străine". El a amintit, de asemenea, revolta Ungariei din 1956 împotriva URSS.

Budapesta este criticată de Bruxelles. UE tocmai a votat îngheţarea a 495 de milioane de euro din fonduri de coeziune destinate Ungariei, din cauza deficitelor excesive şi repetate ale Budapestei.

Orban continuă fără încetare ofensiva sa verbală împotriva Comisiei Europene de mai multe săptămâni, în timp ce Ungaria are nevoie mai mult ca niciodată de bunăvoinţa UE şi FMI pentru a-şi restabili finanţele publice.

Răspunde pe site-urile Aleph News, Mediafax, Ziarul Financiar și pe paginile noastre de social media - ȘTIU și Aleph News. Vezi răspunsul la Știu, de la ora 19.55, Aleph News.

Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.

 

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.mediafax.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi aici