Într-un interviu acordat miercuri seara televiziunii naţionale, Chebbi a precizat că acuzaţiile reţinute împotriva lui Ben Ali sunt „omucidere voluntară, complot împotriva siguranţei statului şi folosire şi trafic de droguri”.
Ministrul Justiţiei a declarat, de asemenea, că autorităţile interimare sunt în curs de constituire a unui dosar juridic pentru a obţine extrădarea fostului preşedinte, refugiat împreună cu familia sa în Arabia Saudită după ce a fugit din ţară.
Douăsprezece zile mai târziu, justiţia tunisiană a emis, la 26 ianuarie, un mandat de arestare internaţional pe numele lui Ben Ali şi a influentei sale soţii, Leila Trabelsi.
Chebbi a precizat că o delegaţie formată din reprezentanţi ai ministerelor Justiţiei şi Internelor va merge în curând la Lyon (Franţa) la sediul Interpol, pentru a accelera operaţiunea de executare a mandatelor.
În paralel, a continuat el, responsabilii din cadrul Ministerului Justiţiei s-au întâlnit recent cu delegaţii din Canada, Elveţia, Statele Unite, toate ţările vizate de acest dosar, fie din cauza unor „bunuri achiziţionate ilegal”, fie din cauza prezenţei pe teritoriul lor a unor persoane ce au legături cu clanul preşedintelui demis.
Acesta este cazul Canadei, unde s-a refugiat Belhassen Trabelsi, cumnatul fostului preşedinte.