Cazul „agresiunii cu acid” comise la Paris în ianuarie, judecat luni
Potrivit Asociaţiei Entraides-Citoyennes, care semnează această informaţie postată pe site, Florentina şi Iulian, cetăţeni romi de origine română care au fost agresaţi pe 16 ianuarie de un bărbat care i-a stropit cu un produs coroziv în timp ce erau aşezaţi pe jos, „au avut curajul să depună plângere”, iar cazul urma să fie judecat luni, la ora locală 9.00 (10.00, ora României) la Camera 29 a Tribunalului Corecţional de la Paris, relatează site-ul Mediapart.
Gilles Devers, un avocat de la Asociaţia Entraides-Citoyennes va reprezenta cuplul, potrivit aceleiaşi surse.
Presupusul agresor este cunoscut de către asociaţie din vara lui 2013. Acesta a venit la evenimente organizate de asociaţie, cerând voluntarilor să-i „gonească de aici”, arătând cu degetul romi găzduiţi în mansarda unui magazin de pe strada Temple, afirmând că n-au decât „să se întoarcă în România” şi ameninţând că, în caz contrar, va reveni „să facă curăţenie personal”, potrivit site-ului.
Entraides-Citoyennes scrie că s-a implicat în reprezentarea cuplului în justiţie în cadrul acţiunilor sale vizând „protecţia locului de viaţă al persoanelor fără adăpost”.
Romi din România care trăiau în apropiere de Place de la République, la Paris, au fost victime ale unor atacuri cu acid, scria Le Monde la începutul lui februarie, citând o anchetă publicată de site-ul Mediapart.
Potrivit publicaţiei franceze, voluntari din cadrul Asociaţiei Autremonde au declarat că au văzut, pe 16 ianuarie, un bărbat care vărsa un lichid pe o saltea aparţinând unui cuplu instalat la colţul străzilor Temple şi Béranger. Agresorul a fugit atunci când i-a văzut pe voluntari, care nu au avut altceva de făcut decât să constate pagubele.
Romii s-au angajat să depună plângere la comisariatul celui de-al treilea arondisment, iar voluntarul de la Autremonde a dat, la rândul său o declaraţie.
„Comisarul însărcinat cu dosarul se declară hotărât «să facă totul pentru a găsi această persoană»”, declara el pentru Mediapart. „Luăm cazul în serios. este foarte grav. A fost depusă o plângere, ancheta este în curs. Este pentru prima dată când aud vorbindu-se despre asemenea agresiuni cu acid. Pare că este vorba despre o persoană izolată. Avem piste pentru a o găsi„, declara comisarul respectiv.
Premierul Manuel Valls, la vremea respectivă ministru de Interne, declara pe 24 septembrie, pentru France Inter, că romii sunt „populaţii cu moduri de viaţă extrem de diferite de ale noastre şi care sunt, în mod evident, în confruntare”. „Îi ajut pe francezi împotriva acestor populaţii, pe aceste populaţii împotriva francezilor”, adăuga el, apreciind că romii au vocaţia să se întoarcă în România sau Bulgaria.
Mişcarea împotriva rasismului şi pentru prietenia între popoare (MRAP) a depus plângere împotriva oficialului, clasată fără urmări. Valls a anunţat pe 31 ianuarie o scădere a expulzărilor imigranţilor fără documente, legată de scăderea repatrierii unor romi în urma acordării unor ajutoare, acuzându-i pe predecesorii săi că au afişat o „fermitate pe hârtie” şi „contra-adevăruri”.