Prima pagină » Știri externe » Măsurile lui Netanyahu nemulţumesc populaţia. Un ministru a demisionat

Măsurile lui Netanyahu nemulţumesc populaţia. Un ministru a demisionat

Măsurile lui Netanyahu nemulţumesc populaţia. Un ministru a demisionat

Israelul se loveşte de un blocaj la nivel national. Mii de oameni au mers în faţa casei premierului Benjamin Netanyahu, pentru a îi cere demisia. Liderul e acuzat de corupţie şi de proastă gestionare a pandemiei.

Netanyahu impune măsuri restrictive exagerate, consider oamenii. A oprit ieşirile noaptea în aproximativ 40 de oraşe, considerate zonă roşie. Acesta a anunţat cea de-a doua carantină la nivel national.

Chiar un membru al Guvernului consideră că Netanyahu ia măsuri extreme. Ministrul Locuinţelor din Israel a demisionat. El e nemulţumit de măsura care nu permite credincioşilor să se roage în sinagogi.

Israelul a fost dat drept exemplu pozitiv la începutul crizei. Mai apoi, a fost acuzat că a redeschis economia prea repede, şi de aceea s-a ajuns la o explozie de infecţii. Israel a ajuns la 3.000 de cazuri pe zi.

„Decizia de a impune blocarea completă a sărbătorilor a fost planificată în prealabil din lipsa de apreciere a sărbătorilor evreieşti”, a spus ministrul  locuinţelor şi construcţiilor, Yaakov Litzman, în scrisoarea de demisie.