Cel puţin 14 morţi în confruntări armate care au avut loc în sudul Yemenului

Doisprezece presupuşi membri al-Qaida şi doi militari au murit în confruntările armate care au avut loc în oraşul yemenit Zinjibar (sud), anunţă surse militare citate de AFP.

Urmărește
5 afișări

"Doisprezece membri ai grupării Adepţii Sharia, afiliată reţelei al-Qaida, au fost ucişi şi trei au fost răniţi în bombardamentele efectuate de o brigadă a armatei", a declarat un ofiţer yemenit.

Potrivit armatei, bombardamentele au vizat "terorişti care se pregăteau să planteze substanţe explozive pe principalul bulevard din oraş".

La două ore de la bombardament, "terorişti înarmaţi au atacat o unitate militară, omorând doi soldaţi şi rănind alţi trei", adaugă ofiţerul citat.

Pe 29 mai, sute de membri al-Qaida au preluat controlul asupra oraşului Zinjibar, situat la est de Aden, unde confruntările militare s-au soldat cu peste 150 de morţi.

Răspunde pe site-urile Aleph News, Mediafax, Ziarul Financiar și pe paginile noastre de social media - ȘTIU și Aleph News. Vezi răspunsul la Știu, de la ora 19.55, Aleph News.

Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.

 

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.mediafax.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi aici