Cel puţin 27 de persoane au murit în sud-estul SUA din cauza furtunilor puternice – VIDEO
Zece persoane au murit în comitatul Davidson, inclusiv în Nashville, a anunţat Primăria oraşului. Locuitorii oraşului Nashville au afirmat că, în pofida prognozelor ce anunţau precipitaţii, nu au avut suficient timp pentru a preîntâmpina inundaţiile care le-au afectat locuinţele, drumurile şi care au provocat evacuarea a mii de persoane.
Guvernatorul statului, Phil Bredesen, care a vizitat luni regiunile afectate, cu elicopterul, împreună cu primarul oraşului Nashville, Karl Dean, a declarat în cadrul unei conferinţe de presă că este vorba despre un „eveniment de mare amploare”.
La aeroportul din Nashville, nivelul apelor a ajuns la circa 30 de centimetri, a afirmat Bredesen.
Circa 22.000 de locuinţe erau private luni de electricitate în regiunea centrală a statului Tennessee, a anunţat departamentul pentru situaţii de urgenţă al statului, în vreme ce locuitorii din comitatele Davidson şi Williamson sunt sfătuiţi să diminueze la jumătate consumul de apă.
Şase persoane au fost ucise la nord de Mississippi, unde din cauza furtunilor au fost inundate mai multe drumuri, au fost distruse locuinţe şi linii de electricitate. De asemenea, trei persoane au murit din cauza furtunilor în sudul statului Kentucky, a anunţat luni o purtătoare de cuvânt a departamentului pentru situaţii de urgenţă.