Prima pagină » Știri externe » Cel puţin trei persoane au murit în urma atacului comis joi într-o suburbie a Parisului

Cel puţin trei persoane au murit în urma atacului comis joi într-o suburbie a Parisului

Individul care a comis joi un atac cu cuţit într-o suburbie a Parisului şi-a ucis propria mamă şi soră, înainte de a fi împuşcat mortal de ofiţerii de poliţie, a informat o sursă din cadrul Ministerului francez de Externe, relatează site-ul agenţiei Reuters.
Cel puţin trei persoane au murit în urma atacului comis joi într-o suburbie a Parisului

Bărbatul, care s-a ascuns într-o casă în urma incidentului, a fost împuşcat mortal după ce a ameninţat ofiţerii de poliţie.

„Operaţiunea poliţiei a luat sfârşit. Persoana a fost neutralizată şi a decedat”, a informat Prefectura locală pe contul oficial de Twitter.

Reţeaua teroristă a publicat la scurt timp un comunicat prin care revendica atacul comis în Trappes, însă nu a oferit nicio dovadă privind implicarea unui militant al său în incident.

Declaraţia a fost publicată pe site-ul de ştiri Amaq înainte să fie confirmat faptul că cele două victime erau rude cu atacatorul.

„Motivul din spatele atacului şi profilul său nu sunt cunoscute încă”, a informat o sursă din poliţie.

O sursă judiciară a anunţat că oficialii responsabili pentru combaterea terorismului nu au fost încă rugaţi să se alăture investigaţiei.