Republica Dominicană: Peste 1.600 de persoane, evacuate din cauza inundaţiilor provocate de furtuna Emily

Publicat: 04 08. 2011, 07:26
Actualizat: 06 11. 2012, 20:24

„Dintr-un total de 1.647 de persoane deplasate, 642 au fost cazate în clădiri oficiale şi 1.005 la rude sau prieteni”, a precizat Centrul pentru operaţiuni de urgenţă dominican.

Majoritatea evacuărilor au avut loc în sudul ţării, expus furtunii tropicale.

Republica Dominicană a declarat alertă maximă marţi în şase provincii şi a suspendat activităţile de agrement pe întregul litoral şi pe cursul râurilor.

Şi autorităţile din Haiti au decretat, încă de marţi dimineaţă, alertă maximă pe întregul teritoriu, cerându-le locuitorilor să părăsească zonele expuse furtunii.

Experţii americani au avertizat că furtuna riscă să provoace alunecări de teren periculoase în cele două ţări, ca urmare a precipitaţiilor abundente.