China refuză o vizită a Înaltului comisar ONU pentru drepturile omului în Tibet
După violenţele de la jumătatea lui martie, de la Lhasa, Arbour a cerut la 27 martie permisiunea de a se deplasa în regiune, a precizat purtătorul său de cuvânt, Rupert Colville. Autorităţile chineze au anunţat-o că nu este posibilă o astfel de vizită la acel moment, a declarat acesta, însă nu au exclus posibilitatea unei vizite la o dată ulterioară.
Mandatul de patru ani al lui Arbour expiră la sfârştiul lui iunie, iar succesorul său nu a fost încă desemnat.
Arbour le-a cerut la 14 martie autorităţilor chineze să "permită manifestanţilor să-şi exercite dreptul la liberă exprimare şi la adunare" în Tibet.
Liderii tibetani aflaţi în exil afirmă că represaliile asupra manifestanţilor s-au soldat cu 150 de morţi, în timp ce China îi acuză pe protestatarii tibetani că au ucis 18 civili şi doi poliţişti.
Şapte specialişti ONU în drepturile omului şi-au anunţat joi, într-un comunicat comun, "profunda nelinişte" faţă de represaliile din Tibet şi au cerut acordarea accesului liber în regiune jurnaliştilor şi observatorilor independenţi.
În cadrul mandatului său, Arbour a efectuat o vizită în China în 2005, ocazie cu care a cerut Beijingului să stabilească obiective mult mai ambiţioase în domeniul drepturilor omului, respectând criteriile internaţionale.