Potrivit unui fotograf al AFP aflat la faţa locului, violenţele au izbucnit după ce în presa palestiniană au apărut informaţii potrivit cărora, pe 3 martie, un poliţist israelian a aruncat Coranul la pământ, în timp ce interzicea unui grup palestinian accesul pe esplanadă. Acuzaţiile au fost dezminţite de poliţia israeliană.
Aproximativ o sută de manifestanţi palestinieni au aruncat cu pietre şi cocteiluri Molotov către poliţişti, care au răspuns cu tiruri de grenade paralizante, a afirmat pentru AFP purtătorul de cuvânt al poliţiei israeliene, Micky Rosenfeld, adăugând că mai mulţi poliţişti au fost răniţi.
Rosenfeld a dezminţit versiunea incidentului din 3 martie relatat de presa palestiniană şi a dat asigurări că poliţiştii au încercat să faciliteze accesul pe esplanadă pentru un grup de israelieni, care era blocat de un alt grup, alcătuit din palestinieni aşezaţi pe o bancă.
Unul dintre palestinieni ţinea Coranul şi „când banca a fost ridicată, Coranul a căzut la pământ”, a declarat purtătorul de cuvânt al poliţiei, dând asigurări că această carte sfântă a fost preluată şi restituită proprietarului.
Esplanada, numită „Sanctuarul Nobil” (Haram Ash-Sharif) de către musulmani şi „Muntele Templului” de către evrei, cu referire la fostul templu din Ierusalim, este un loc sfânt atât pentru islamişti, cât şi pentru iudaici şi o sursă permanentă de tensiuni între cele două comunităţi.