Iranul trece peste toate tabuurile şi publică imagini cu Maryam Mirzakhani fără văl. „Regina matematicii a cedat în faţa algebrei morţii”, într-un spital din California, la doar 40 de ani
Un tribut i-a fost adus şi de preşedintele ţării, Hassan Rouhani, care a postat pe Instagram o imagine cu Maryam fără hijab: „Trecerea în nefiinţă a celui mai mare matematician al lumii este de neimaginat”.
Maryam a murit sâmbătă, din cauza unui cancer, la doar 40 de ani, într-un spital din California. O ţară întreagă deplânge zilele acestea moartea acestui geniu.
Maryam Mirzakhani este singura femeie care a obţinut medalia Fields în matematică, considerată Nobelul matematicii. Se întâmpla în 2014. Această distincţie este acordata din 1936, din patru în patru ani.
Era profesor la Standord University. Preşedintele renumitei instituţii, Marc Tessier-Lavigne, a declarat că influenţa acesteia va rămane pentru totdeauna în mintea miilor de femei pe care le-a inspirat să aleagă matematica şi ştiinţa.
Moartea lui Mirzakhan a mai îndepărtat un tabu, scrie The Guardian: un grup de parlamentari din Iran au cerut duminică urgentarea legii care va permite copiilor mamelor iraniene căsătorite cu cetăţeni din alte ţări să li se acorde cetăţenia iraniană.
Mirzakhani era căsătorită cu un om de ştiinţă ceh. A fost născută şi crescută în Iran. A studiat la prestigioasa Universitatea Sharif din Teheran, apoi în 2004 a obţinut doctoratul la Harvard.
În 1998 a supravieţui unui grav accident rutier în care şi-au pierdut viaţa şapte matematiciani, iar câţiva ani mai târziu a părăsit Iranul din cauza dificultăţilor pe care le întâmpina.