Prima pagină » Coronavirus » Carantină, dar nu pentru toată lumea: Prinţul Ioachim al Belgiei, infectat cu coronavirus la o petrecere în timpul pandemiei. 27 de participanţi, deşi legea spunea maximum 15

Carantină, dar nu pentru toată lumea: Prinţul Ioachim al Belgiei, infectat cu coronavirus la o petrecere în timpul pandemiei. 27 de participanţi, deşi legea spunea maximum 15

Prinţul Ioachim al Belgiei (28 de ani) a fost diagnosticat cu COVID-19.
Carantină, dar nu pentru toată lumea: Prinţul Ioachim al Belgiei, infectat cu coronavirus la o petrecere în timpul pandemiei. 27 de participanţi, deşi legea spunea maximum 15
Prinţul Ioachim al Belgiei, în vârstă de 28 de ani, a fost diagnosticat pozitiv cu COVID-19 după ce a participat la o petrecere privată. Evenimentul a avut loc la o reşedinţă privată din Cordoba, Spania, şi a găzduit 27 de invitaţi, deşi legea spunea că maximum de participanţi poate fi 15.
 
Prinţul Ioachim este al 10-lea în linie la tronul Belgiei şi, notează presa din această ţară, a început să aibă simptome chiar a doua zi după eveniment. Rezultatul pozitiv al testului a venit vineri.
 
Casa Regală a confirmat că prinţul a fost în Spania pe 26 mai, „într-o deplasare profesională, în cadrul unui stagiu pe care îl face la o firmă”.
 
Ioachim este fiul mai mic al prinţului Lorenz şi al prinţesei Astrid, deci nepotul regelui Philippe. El are o relaţie cu Victoria Ortiz Martinez-Sagrera, originară din Spania.
 
Participanţii la eveniment riscă amenzi de până la 10.000 euro din partea autorităţilor spaniole.

BILANŢ CORONAVIRUS ÎN SPANIA

Spania a înregistrat până acum 239.228 cazuri de îmbolnăvire cu coronavirus şi 27.125 decese.