Prima pagină » Știri externe » Doi marinari de pe cargoul scufundat în Marea Neagră, salvaţi de un iaht belgian

Doi marinari de pe cargoul scufundat în Marea Neagră, salvaţi de un iaht belgian

Doi marinari care au supravieţuit, sâmbătă, după scufundarea cargoului ucrainean Tolstoi în Marea Neagră, au fost localizaţi în apele turce, a anunţat, duminică, Nikolai Apostolov, şeful administraţiei maritime bulgare.
Doi marinari de pe cargoul scufundat în Marea Neagră, salvaţi de un iaht belgian
28 sept. 2008, 22:04, Știri externe

Ambarcaţiunea pe care se aflau cei doi a fost reperată, duminică după-amiază, de un iaht care navighează sub pavilion belgian.

Apostolov, care a luat legătura cu echipajul iahtului duminică seara, a discutat cu unul dintre marinarii salvaţi, care i-a confirmat identitatea şi a declarat că se află "în stare bună".

Iahtul la bordul căruia se află marinarii salvaţi se îndreaptă către portul Istanbul, însă echipele de salvare nu au reuşit să-i găsească pe ceilalţi opt membri ai echipajului navei ucrainene.

Cargoul Tolstoi, care transporta fier vechi, s-a scufundat sâmbătă dimineaţa în Marea Neagră, având la bord un echipaj format din nouă marinari ucraineni şi căpitan rus.