- Home
- Externe
- PHENIAN, (09.05.2019, 01:57)
- Mircea Olteanu
Coreea de Nord, în replică la criticile privind exerciţiul balistic nord-coreean, condamnă testul cu o rachetă intercontinentală efectuat recent de SUA
Regimul de la Phenian, în replică la criticile privind recentul exerciţiul nord-coreean de trageri cu rachete, afirmă că un test balistic american cu o rachetă intercontinentală, efectuat săptămâna trecută în zona centrală a Pacificului, reprezintă o ameninţare la adresa sa, potrivit agenţiei KCNA.
Urmărește
902 afișări
Coreea de Nord, în replică la criticile privind exerciţiul balistic nord-coreean, condamnă testul cu o rachetă intercontinentală efectuat recent de SUA
Forţele armate din Coreea de Nord au efectuat sâmbătă trageri cu sisteme de lansatoare multiple de rachete de 240 mm şi 300 mm la un poligon aflat în apropiere de oraşul Wonsan din estul ţării, unele proiectile zburând până la distanţa de 240 de kilometri înainte de a se prăbuşi în mare. Totodată, Phenianul a testat o rachetă balistică cu rază scurtă de acţiune.
Coreea de Sud a reacţionat la exerciţiul de sâmbătă, făcând apel la "oprirea actelor care ar putea escalada tensiunile militare în Peninsula Coreeană".
Miercuri, un purtător de cuvânt al instituţiei nord-coreene care se ocupă de gestionarea relaţiilor militare cu Seulul a condamnat în mod vehement reacţia Coreei de Sud la recentul exerciţiul nord coreean de trageri cu rachete, afirmând că Seulul nu se află în poziţia de a critica regimul de la Phenian.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Ionuţ Costea a fost eliberat, după ce fusese reţinut în Turcia
-
Bloomberg: Administraţia Trump pregăteşte dezvăluirea planului de încetare a războiului din Ucraina
-
Victor Ponta, întrebat dacă se aşteaptă să fie dat afară din PSD: Îmi asum tot ceea ce fac / Nu exclude o colaborare cu Călin Georgescu
"Forţele militare sud-coreene nu au dreptul să spună un cuvânt concetăţenilor săi în condiţiile în care au acţionat ca un mut care a mâncat miere atunci când Statele Unite au lansat o rachetă intercontinentală Minuteman care ne ameninţă", a declarat oficialul nord-coreean, citat de agenţia oficială de ştiri KCNA, informează postul CNBC.
Mai mult, oficialul de la Phenian a criticat Coreea de Sud pentru participarea la exerciţii aeriene "provocatoare" alături de SUA, dar şi pentru că permite staţionarea sistemului antibalistic american THAAD pe teritoriul său.
Totodată, oficialul a sugerat că există posibilitatea ca forţele nord-coreene să efectueze noi teste militare în viitor.
De asemenea, Ministerul de Externe de la Phenian a transmis miercuri că exerciţiul militar desfăşurat în Coreea de Nord, în cadrul căruia liderul Kim Jong-un a monitorizat lansarea mai multor rachete, a fost unul "defensiv şi de rutină".
"Exerciţiul recent efectuat de armata noastră nu este altceva decât o parte a pregătirii militare obişnuite şi nu a vizat pe nimeni şi nici nu a provocat o agravare a situaţiei din regiune", a declarat miercuri un purtător de cuvânt al Ministerului.
În cursul exerciţiului, forţele nord-coreene au lansat şi o rachetă balistică cu rază mică de acţiune, fiind primul test balistic efectuat de regimul de la Phenian după testarea unei rachete balistice intercontinentale în noiembrie 2017.
Răspunde pe site-urile Aleph News, Mediafax, Ziarul Financiar și pe paginile noastre de social media - ȘTIU și Aleph News. Vezi răspunsul la Știu, de la ora 19.55, Aleph News.
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Presa olandeză: Poliţia crede că a identificat hoţii tezaurului dacic, precum şi locaţia unde s-ar afla. ”Este vorba de cel puţin trei autori”
Ţara care pariază tot pe opulenţă absurdă ca să atragă super-bogaţii şi miliardele lor. Au construit palate pentru vânătorii de lux şi acum aşteaptă să vadă cine muşcă momeala
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
FOTO. Milionarul de 53 de ani a cerut-o de nevastă pe iubita lui cu 24 de ani mai tânără
PROSPORT.RO
Ce a găsit Roman Babițchi, soțul Monalisei, când s-a întors la salonul de înfrumusețare: 'Au încercat să ascundă crima'
CANCAN.RO
Zodiile aflate sub protecția lui Dumnezeu în 2025. MINERVA: oportunități și succes pe toate planurile
GANDUL.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe