Apar noi detalii despre compania din Europa care ar fi fabricat, sub licenţă, pagerele care au explodat marţi în Liban.
Reprezentanţii companiei taiwaneze Gold Apollo a afirmat miercuri că pagerele care au explodat în cursul zilei de marţi în Liban – producând moartea a cel puţin 11 persoane şi rănirea a altor aproximativ 3000 – au fost produse sub licenţă în Europa de către o companie cu sediul în Budapesta.
Pagerele AR-924 folosite de militanţi au fost fabricate de o companie numită BAC Consulting KFT, cu sediul în capitala Ungariei, relatează Associated Press.
Compania taiwaneză Gold Apollo a negat miercuri rapoartele potrivit cărora ar fi fabricat pagerele folosite de membrii mişcării islamiste libaneze Hezbollah care au explodat simultan cu o zi înainte.
„Acestea nu sunt produsele noastre (…) Acestea nu sunt produsele noastre de la început până la sfârşit”, a declarat directorul companiei, Hsu Ching-kuang, reporterilor din Taipei. El a reacţionat la rapoartele din New York Times potrivit cărora pagerele au fost comandate de la Gold Apollo, citând oficiali americani şi alte naţionalităţi care au vorbit sub condiţia anonimatului.
Pe de altă parte, fondatorul companiei Gold Apollo din Taiwan a declarat că pagerele folosite în detonările din Liban au fost fabricate sub licenţă în Europa, folosind numele companiei.
Hsu Ching-Kuang a declarat reporterilor că Gold Apollo nu a fabricat direct dispozitivele model AR-924, dar firma europeană care a făcut-o a avut dreptul de a-i folosi numele.
El nu a oferit alte detalii despre compania europeană.
Israelul şi-a desfăşurat marţi operaţiunea împotriva Hezbollah ascunzând material exploziv într-un nou lot de pagere fabricate în Taiwan şi importate în Liban, potrivit oficialilor americani şi altor oficiali informaţi cu privire la operaţiune.
Potrivit unora dintre oficiali, pagerele, pe care Hezbollah le-a comandat de la Gold Apollo din Taiwan, au fost modificate înainte de a ajunge în Liban. Majoritatea erau modelul AP924 al companiei, deşi alte trei modele Gold Apollo au fost, de asemenea, incluse în transport.
Materialul exploziv a fost implantat lângă bateria fiecărui pager, au declarat doi dintre oficiali. De asemenea, a fost încorporat un comutator care putea fi declanşat de la distanţă pentru a detona explozibilul.
La ora 15:30, în Liban, pagerele au primit un mesaj care părea să provină de la conducerea Hezbollah, au declarat doi dintre oficiali. În schimb, mesajul a activat explozibilii. Ministrul sănătăţii din Liban a declarat presei de stat că cel puţin nouă persoane au fost ucise şi mai mult de 2700 au fost rănite.
Dispozitivele au fost programate să sune timp de câteva secunde înainte de a exploda, potrivit a trei dintre oficiali.
Hezbollah a acuzat Israelul de orchestrarea atacului, dar a dat informaţii limitate cu privire la modul în care înţelege operaţiunea. Israelul nu a comentat atacul şi nici nu a declarat că ar fi în spatele acestuia.
Experţii consultaţi de mai multe publicaţii internaţionale au precizat că cel mai probabil exploziile au fost declanşate de manipularea hardware, mai degrabă decât de o altă teorie a unei breşe de securitate cibernetică care ar fi cauzat încălzirea şi explozia bateriilor cu litiu.