Prima pagină » Știri externe » Kadhafi: Prietenul meu Nicolas Sarkozy este nebun. Suferă de o boală psihică

Kadhafi: Prietenul meu Nicolas Sarkozy este nebun. Suferă de o boală psihică

"Prietenul meu", preşedintele francez Nicolas Sarkozy, este "nebun", afirmă liderul libian Muammar Kadhafi, într-un interviu care urmează să fie difuzat marţi seară de o televiziune germană.
Kadhafi: Prietenul meu Nicolas Sarkozy este nebun. Suferă de o boală psihică

Acesta este prietenul meu, dar cred că a înnebunit. El suferă de o boală psihică. Asta spune anturajul său. Colaboratorii săi afirmă că suferă de o boală psihică„, a declarat Kadhafi, într-un interviu care urmează să fie difuzat de postul german RTL.

Liderul libian, contestat de o revoltă populară, nu a precizat dacă această „boală” este legată de „secretul grav” la care s-a referit agenţia oficială libiană Jana, care a afirmat că dezvăluirea acestuia va duce la înlăturarea de la putere a preşedintelui francez.

Parisul este foarte criticat, după ce a recunoscut Consiliul naţional de tranziţie, înfiinţat de opoziţia din Libia, drept unic reprezentant legitim al poporului libian.

În legătură cu violenţele din ţara sa, Kadhafi a afirmat că „acest mic eveniment” s-a soldat „doar cu 150-200 de morţi”, jumătate în rândul forţelor de securitate.

Rebeliunea „va fi învinsă şi totul va reveni la normal”, a spus el, în timpul acestui interviu realizat într-un cort din baza militară Bab al-Azizia de la Tripoli, potrivit RTL.

Kadhafi a apreciat de asemenea că sunt nejustificate criticile la adresa sa în Statele Unite şi Europa. „Dar ce am făcut ca să le dezamăgesc ? Nu am niciun post oficial şi deci nu pot fi criticat. Este criticată regina Elizabeth a II-a a Marii Britanii pentru politica sa ?”, a întrebat el.

El a afirmat că pe viitor ţara sa nu va mai face afaceri cu statele occidentale, care „au conspirat împotriva noastră”. „Vom investi de acum în Rusia, India şi China”, a declarat Kadhafi.

„Occidentul poate fi uitat”, a afirmat el, adăugând că face o excepţie în ceea ce priveşte Germania, care are o atitudine „raţională”.